Русия и тази нощ беше под атака от дронове

дронове

Войната между Русия и Украйна навлезе в нова фаза. „Войната на дроновете“ стана ежедневие. Това, което започна като обмен на въздушни удари, днес напомня на „войната на градовете“ от Ирано-Иракския конфликт през последната четвърт на миналия век. Разликата? Тогава нямаше дронове, а обстрелите се извършваха с по-примитивни средства. Днес обаче високотехнологичните безпилотници превръщат нощното небе в арена на разрушения, а целта е енергийната и военна инфраструктура на Русия.

Воронеж: „Всичко е свалено, но отломките пак вършат работа“

В нощта на 12 срещу 13 март 2025 г. Воронежска област стана една от първите мишени. Губернаторът Александър Гусев потвърди атаката с дронове, като заяви, че „дежурните сили на ПВО и средствата за радиоелектронна борба са открили и унищожили няколко БПЛА в два южни района на областта“. Според него няма пострадали. Но както редовно се случва в подобни ситуации, високоточните „отломки“ от „успешно свалените“ дронове продължили своя път, удряйки два обекта на нефтегазовата инфраструктура. При един от ударите избухнал пожар, а оперативните служби бързо се включили в гасенето. Видеа от мястото показват ярки пробясъци и силни експлозии, последвани от пламъци, видими на фона на нощното небе. Опасността от нови атаки остава, предупреди Гусев.

Ростов: „Свалени са всички дронове, но пожарът си гори“

Същата нощ Ростовска област също не остана пощадена. Според местните власти силите на ПВО са свалили „чисто всички цели“, но един от дроновете паднал в Хутор Калинински, Шолоховски район, предизвиквайки пожар на територията на газоразпределителна станция. Пожарните екипи реагирали незабавно, а според предварителните данни няма жертви сред персонала. Интересно е, че губернаторът избягва да спомене думата „отломки“, оставяйки усещането, че ПВО може би не е толкова непогрешимо, колкото се твърди. Ударът върху Калининската станция обаче беше толкова силен, че ефектът му се усети от жителите на околните райони.

Калужска област, Краснодарски край и други: „Високоточни отломки“

Атаките не спряха дотук. В Дзержинския район на Калужска област „високоточни отломки“ паднаха върху промишлено предприятие, предизвиквайки пожар. Спомняме си, че при предишна подобна атака в района беше ударен нефтозавод. В Краснодарския край също пламна пожар след атака с БПЛА, но властите засега не разкриват какво точно гори. В Саратовска и Тамбовска области безпилотници също „погуляха“, но подробности липсват – руските власти явно не са склонни да споделят повече.

„Благодарение на царя“

Иронията в ситуацията е, че самите руски лидери дадоха повод за подобни атаки. След публичните призиви на Кремъл за унищожаване на украинския енергиен сектор, сега Русия се оказва в ролята на мишена. Украинските удари целят предимно нефтогазови обекти и предприятия, свързани с военното производство. И докато руската енергетика е далеч по-мащабна от украинската, последиците вече се усещат – атаките придобиват „конвейерен“ характер, а запасите на окупатора започват да се топят.

Украйна инвестира сериозно в безпилотни технологии и резултатите са налице. Според руски източници Зеленски постига „определени успехи“, а ефективността на атаките расте. „Няма илюзии – врагът не е сломлен. Украинските нацисти ще воюват до последно“, коментират от Москва, обвинявайки Запада, че е „заредил“ Киев с оръжия за месеци напред.

Тази „война на дроновете“ е само началото. Нощите в Русия вече не са спокойни, а ПВО системите, макар и активни, не успяват да предотвратят щетите от „отломките“. Въпросът е: докога ще издържи енергийната инфраструктура на агресора под този непрекъснат натиск? И дали руската пропаганда ще продължи да обяснява пожарите с „успешно свалени цели“? Едно е сигурно – небето над Русия става все по-опасно.