Олег Петровски, бивш участник в руската инвазия в Украйна, още на 11 февруари публикува снимка на вратата на кабинета си в Думата на Ставрополския край, където бе поставил изтривалка с лика на Доналд Тръмп. След срещата между Русия и САЩ в Рияд обаче, „коврикът“ изненадващо бе премахнат. Изглежда, че това е специален килим за „преобуване“, точно както руската пропаганда, която внезапно промени своя тон. Доскоро САЩ бяха представяни като главен враг, но сега – партньор, дори „брат“.
От ядрените заплахи до „Боже, пази Америка“
Още преди няколко месеца, прокремълските медии обсъждаха сценарии за ядрени удари срещу Вашингтон. През октомври, в предаването на Владимир Соловьов, беше предложено да се изгради макет на американската столица на полигона Нова Земя, за да бъде „ударен“ с ядрени оръжия. Дори Маргарита Симонян, един от основните гласове на руската пропаганда, открито говореше за потенциални атаки срещу САЩ.
Сега обаче всичко това изглежда като далечно минало. След срещата в Рияд, тонът на руските пропагандни рупори рязко се смекчи. Водещите в държавните медии вече не говорят за сблъсък с Америка, а за „възстановяване на диалога“ и „перезагрузка“ (презареждане на отношенията). Изглежда, че на Запад думата „reset“ започва да се използва отново – въпросът е дали няма да се превърне в „overload“ (претоварване).
Непоследователността на руската пропаганда
Тази внезапна промяна в тона ясно показва механизма, по който функционира руската пропагандна машина. Това е гъвкав инструмент, който лесно сменя враговете и приятелите си според текущите политически нужди. Докато Кремъл насърчаваше агресивна риторика срещу САЩ, сега вече говори за „дипломация“ и „взаимно уважение“.
Пример за този абсурд е предаването „Время покажет“, където водещите, които допреди дни проклинаха САЩ, сега радостно коментират, че „най-накрая ще ни дадат американски визи“. Дори пропагандистката Ксения Собчак, която често се е подигравала на предишните американски администрации, сега ликува и публикува десетки, радостни постове в Telegram.
Руската пропаганда винаги е била инструмент за контрол над общественото мнение и налагане на официалната линия на Кремъл. В един момент САЩ са „империалистически враг“, в следващия – „почти братя“. Както пише изследователят на пропагандата Иля Шепелин, рекордите по „преобуване на лету“ (смяна на обувки в движение) тепърва предстоят.