Съединените щати наложиха санкции на шестима служители от Китай и Хонконг, които според тях са замесени в „транснационални репресии“ и действия, които застрашават допълнително ерозията на автономията на южния китайски град. Този ход предизвика остра реакция от страна на Китай, който заплаши да предприеме ответни мерки.
Сред санкционираните са секретарят по правосъдието на Хонконг Пол Лам, директорът на службата за сигурност Донг Джингуей и комисарят на полицията Реймънд Сиу. Очаква се тези санкции да засилят напрежението между Вашингтон и Пекин, които вече са в конфликт по въпроси като търговските тарифи и статута на Тайван.
Според Държавния департамент на САЩ, „служители от Пекин и Хонконг са използвали извънтериториално законите за национална сигурност на Хонконг, за да сплашват, заглушават и тормозят 19 продемократични активисти, принудени да избягат в чужбина, включително един американски гражданин и четирима други жители на САЩ“. В изявление от понеделник се посочва, че шестимата санкционирани служители са свързани с действия или организации, които са участвали в принуда, арести, задържане или лишаване от свобода на лица въз основа на закона за сигурност на града.
Останалите трима засегнати служители са Сони Ау, генерален секретар на градския комитет за защита на националната сигурност, и помощник-комисарите на полицията Дик Уонг и Маргарет Чиу.
Откакто Пекин наложи закон за национална сигурност през 2020 г., за да потуши масовите протести срещу правителството от 2019 г., властите в Хонконг повдигнаха обвинения срещу много водещи активисти в бившата британска колония, върната под китайско управление през 1997 г. Този репресивен подход предизвика критики от чуждестранни правителства, особено защото при предаването на Хонконг през 1997 г. беше договорено, че западните граждански свободи и полуавтономията на града ще бъдат запазени поне 50 години. Правителствата на Пекин и Хонконг обаче настояват, че законът е необходим за стабилността на града.
През последните две години властите в Хонконг издадоха заповеди за арест на 19 активисти, базирани в чужбина, като обявиха награда от 1 милион хонконгски долара (128 536 щатски долара) за информация, водеща до арестуването на всеки от тях. Сред засегнатите са бившите продемократични депутати Нейтън Лоу и Тед Хуей. Освен това бяха анулирани паспортите на някои от активистите в чужбина съгласно нов закон за сигурност, въведен в града миналата година.
Офисът на китайското външно министерство в Хонконг осъди санкциите, заявявайки, че те отново разкриват злонамерените намерения на САЩ да подкопаят просперитета на града и да ограничат развитието на Китай. Министерството призова Вашингтон да спре да се меси в делата на Хонконг. „Китай със сигурност ще предприеме ефективни контрамерки срещу тези подли действия на САЩ!“, се казва в изявление.
В Пекин говорителят на китайското външно министерство Гуо Джиакун заяви, че Китай ще вземе решителни мерки срещу всякакви неправомерни действия на САЩ. Той защити действията на полицията в Хонконг срещу „анти-китайски елементи“, избягали в чужбина, като законни и подчерта, че САЩ нямат право да се месят в случаите на национална сигурност на града.
Правителството на Хонконг остро осъди санкциите на САЩ, заявявайки, че ги презира и не се страхува от тях. „Това отново ясно разкрива варварството на САЩ под тяхната хегемония, което е идентично с последните им тактики за сплашване и принуда на различни държави и региони“, се казва в изявление. Според тях „бегълците“, споменати от САЩ, са издирвани за арест, защото продължават да участват в дейности, застрашаващи националната сигурност, докато са в чужбина. Правителството обвини САЩ, че предоставят прикритие на тези, „които са извършили тези зли дела“, и подчерта необходимостта от законни мерки за противодействие.
Секретарят по правосъдието Пол Лам заяви, че санкциите не го засягат. „Те не влияят на работата ми, нито на живота ми“, каза той, определяйки ги като „явно тиранично сплашване, целящо да възпре хората от участие в защитата на националната сигурност“.
Франсис Хуей, една от активистките в чужбина, срещу които са насочени властите, написа в X, че това е важна стъпка за справяне с влошаващите се репресии в града. Тя изрази надежда, че това е началото на трайни усилия за привличане на виновните към отговорност.
Това не са първите санкции на САЩ, свързани с Хонконг. По време на първия мандат на Доналд Тръмп неговото правителство също наложи санкции на служители от Хонконг и Китай заради подкопаване на автономията на града. През 2021 г. администрацията на Джо Байдън добави още санкции срещу служители заради репресиите на Пекин срещу политическите свободи в полуавтономния град.