САЩ Спират Оръжейните Доставки за Украйна: Какво Означава Това за Конфликта?

HIMARS

Днес Европа се събуди с новината, че президентът на САЩ Доналд Тръмп е разпоредил спиране на всички доставки на оръжия за Украйна, включително на техника, която вече е в транзит. Това решение, адресирано до министъра на отбраната Пит Хексит, предизвика бурни реакции както в Украйна, така и в Европа, Русия и отвъд океана. Според съобщенията, мотивът на Белия дом е да се „убеди в ангажираността на Украйна към мира“ – формулировка, която мнозина намират за странна и объркваща. Какво стои зад това решение и как ще се отрази то на хода на войната? Нека разгледаме техническите и стратегическите аспекти на ситуацията.

Какво Точно е Засегнато от Решението?

Решението на Тръмп засяга оръжейните доставки, които са били изпратени, но все още не са достигнали до Украйна. Това включва както помощта, предоставена от администрацията на Джо Байдън, така и потенциално договори, сключени с частни американски оръжейни компании. Въпросът е доколко администрацията на Тръмп може да спре вече подписани и платени контракти, особено тези, които не са част от държавната помощ, а са директни сделки между Украйна и частни фирми. Според експерти, спирането на частни договори може да доведе до финансови санкции и връщане на средства, което поставя под въпрос осъществимостта на плана.

Оръжията, доставени от администрацията на Байдън до края на нейния мандат, вече са в Украйна и се очаква да стигнат на въоръжените сили до средата на лятото на 2025 г. Това е около 5-6 месеца интензивни бойни действия, което дава на Киев известно време за реакция. Въпреки това, спирането на бъдещи доставки повдига сериозни въпроси за дългосрочната устойчивост на украинската отбрана.

Ключови Зависимости на Украйна от САЩ

Украйна разчита на американските доставки в няколко критични области:

  1. Противобалистична Отбрана: Системите „Пейтриът“ (Patriot PAC-3) са жизненоважни за защитата на украинските градове от балистични ракети като „Кинжал“ и „Искандер“. Без тях мащабът на разрушенията в градове като Киев би бил значително по-голям. Европа не произвежда еквивалентни системи, а алтернативи като европейската SAMP/T все още не са способни да се справят с балистични цели. Подобрена версия на SAMP/T се очаква едва през 2026 г., което оставя Украйна в уязвима позиция.
  2. Далекобойни Системи: Ракетните установки HIMARS и свързаните с тях ракети (ATACMS и GMLRS) играят ключова роля в поддържането на украинските позиции, особено в Курска област. Там те пречат на Русия да формира ударни групи за контраофанзива. Европа произвежда системи като MARS, но не в достатъчни количества, за да замени американските доставки.
  3. Сателитна Свързаност (Starlink): Системата Starlink, финансирана от Полша, осигурява критична комуникация за украинската армия. Ако Тръмп нареди на Илон Мъск да я изключи, това би довело до хаос на фронта. Въпреки това, подобен ход би предизвикал международни и юридически спорове и едва ли ще бъде предприет лекомислено.
  4. Разузнаване: Американската разузнавателна подкрепа – от спътници до дронове над Черно море – е незаменима за Украйна. Прекратяването й би лишило Киев от жизненоважна информация за целите на ударите, което е по-опасно дори от спирането на оръжия.

Може ли Европа да Запълни Празнината?

Европейският отговор на решението на Тръмп е смесица от възмущение и безсилие. Въпреки призиви от Франция и други страни, Европа не е готова да замени САЩ като основен доставчик на оръжия. Производството на артилерийски снаряди (155 мм) нараства, но бавно, а ключови системи като „Пейтриът“ и HIMARS не се произвеждат на континента. За три години война Европа е увеличила военнопромишления си капацитет с едва 30%, докато Израел например удвои своя за година и половина война.

Стратегически Последици

Решението на Тръмп изглежда е насочено към принуждаване на Украйна да преговаря с Русия. Формулировката за „привързаност към мира“ предполага, че Белият дом иска да замрази конфликта, вместо да позволи на Киев да продължи офанзивата си. Въпреки това, запасите от оръжия за 5-6 месеца дават на Украйна време да обмисли следващите си стъпки, без да се стига до незабавен колапс на фронта.

За Русия това е повод за предпазлив оптимизъм – пропагандата обсъжда новината, но без победоносни твърдения, тъй като ефектът остава неясен. В Украйна и Европа решението предизвика тревога, но и дискусии за алтернативи. Ако целта на Тръмп е да стимулира Европа да поеме по-голяма отговорност, засега реакцията е тромава – пакетът от 20 млрд. евро помощ за Украйна беше блокиран от Унгария.

Големият Въпрос: Докъде Ще Стигне Тръмп?

Остава неясно дали Тръмп ще спре само държавната помощ, или ще се опита да блокира и частните контракти. Като лобист на оръжейния бизнес, той може да се сблъска с вътрешни проблеми, ако наложи ограничения, които вредят на американските компании. Освен това, прекратяването на разузнавателната подкрепа или Starlink би означавало открита подкрепа за Русия – ход, който едва ли ще бъде предприет без сериозни последици.

Спирането на оръжейните доставки от САЩ е сериозен удар за Украйна, но не фатален – поне в краткосрочен план. Зависимостта от „Пейтриът“, HIMARS и разузнаването обаче остава критична, а Европа не е готова да запълни празнината. Решението на Тръмп изглежда е опит да наложи преговори, но успехът му зависи от това дали Киев и Москва ще приемат условията му.

По текст на израелският военен журналист и анализатор – Сергей Ауслендер