Скандала с изтичане на секретен чат в САЩ набира скорост

Signal Gate

Скандалът около изтичането на секретна кореспонденция между висши американски служители продължава да се разгръща с пълна сила. Журналът „Атлантик“, чийто главен редактор Джефри Голдбърг беше добавен в чата, публикува нови екранни снимки, разкриващи подробности за планирана атака срещу йеменските хуси. В разговорите, водени в приложението „Сигнал“, официални лица са обсъждали конкретни модели самолети и ракети, които е трябвало да бъдат използвани при ударите.

В американския Конгрес вече втори ден се водят разследвания по случая. Демократите обвиняват администрацията в небрежност и настояват за пълно разкриване на съдържанието на чата пред обществеността. Междувременно засегнатите служители отричат всички обвинения срещу тях.

Повече от денонощие след като Голдбърг беше добавен в секретния чат, съветникът по национална сигурност Майк Ул пое пълната отговорност за изтичането на информацията. Президентът Доналд Тръмп обаче застана в защита на своя подчинен. „Считате ли, че Майк Уолас сгреши и трябва да се извини?“, попита репортер. „Не мисля, че трябва да се извинява. Той прави всичко възможно. Технологиите не са съвършени, вероятно повече няма да ги използва, поне в близко бъдеще“, отговори Тръмп.

Случаят даде повод на демократите в Конгреса да атакуват основния си опонент в Белия дом. На публични изслушвания в Сената под обстрел попаднаха директорът на националното разузнаване Тулси Габарт и шефът на ЦРУ Джон Радклиф. Отговорите им обаче бяха оскъдни и измъкнати с мъка. „Не си спомням да е имало споменаване на конкретни цели“, заяви Радклиф в отговор на въпрос дали подобни дискусии за нанасяне на удари по друга държава трябва да се считат за секретни. Той добави, че преди вземането на решение за атака подобни разговори трябва да се водят в защитени канали, но отрече в чата да е имало класифицирани материали.

Габарт и Радклиф потвърдиха участието си в беседата, а директорът на ЦРУ обясни защо „Сигнал“ изобщо се използва в държавните структури. „Когато бях назначен за директор на ЦРУ, първото нещо, което се случи, беше, че „Сигнал“ беше инсталиран на компютъра ми. Това е стандартна практика за повечето служители в ЦРУ, въведена още по времето на администрацията на Байдън“, каза той.

Демократите отвърнаха, че ако в чата не е имало секретна информация, съдържанието му трябва да бъде публикувано. Оказа се обаче, че това не е толкова просто – изтриването на съобщенията може да наруши федералните закони за съхранение на записи. Според експерти администрацията е длъжна незабавно да предостави пълна стенограма на разговорите. „Това е един от най-сериозните провали в оперативната сигурност и здравия разум, които съм виждал“, коментира анализатор.

Вчера „Атлантик“ публикува пълната версия на кореспонденцията, след като първоначално се въздържаше. Според редакцията решението е взето заради обществената значимост на информацията и опитите на администрацията да омаловажи значението на изтеклите данни. От пълния текст става ясно, че два часа преди удара срещу хусите в Йемен на 15 март министърът на отбраната Пийт Хегсет е написал подробности за самолетите и ракетите, които ще бъдат използвани. Журналистите отбелязват, че ако тази информация беше попаднала в неподходящи ръце, американските пилоти щяха да бъдат изложени на риск.

Това обаче противоречи на изявлението на Хегсет, който преди това заяви: „Никой не е изпращал текстови съобщения за военни планове, това е всичко, което мога да кажа по въпроса“. Преди публикуването „Атлантик“ изпрати запитвания до Белия дом, откъдето изразиха възражения срещу материала. Малко след това прессекретарят Каролайн Лий определи статията в социалната мрежа X като „поредния измислен текст от ненавистник“.

Скандалът продължава да предизвиква вълнения, а разкритията поставят под въпрос сигурността и прозрачността в работата на американската администрация.