Стотици палестинци излязоха на протест в Северна Газа с настояване за край на войната, скандирайки „Хамас вън“, показват публикации в социалните мрежи. Това е рядко публично изразяване на несъгласие срещу ислямистката групировка, която предизвика последния конфликт с нападението си срещу Израел на 7 октомври 2023 г.
Северна Газа е сред най-тежко засегнатите райони в ивицата. Повечето сгради в гъсто населения регион са превърнати в руини, а голяма част от населението е принудено да се мести многократно, за да избяга от конфликта. Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху бързо заяви, че протестът доказва успеха на решението на Израел да поднови офанзивата си в Газа. Там полицията на Хамас, която налага „реда“ от името на групировката, отново изчезна след появата си по време на примирието.
„Вън, вън, вън, Хамас вън“, скандираха хората в една от публикациите в X, заснета очевидно в района на Бейт Лахия в Газа във вторник. Видеото показва хора, митингуващи по прашна улица между разрушени от войната сгради. „Това беше спонтанен протест срещу войната, защото хората са изтощени и нямат къде да отидат“, каза свидетел, пожелал анонимност заради страх от отмъщение. „Мнозина скандираха срещу Хамас, не всички, но мнозина, викайки ‘Вън Хамас’. Хората са изтощени и никой не бива да ги вини“, добави той.
Публикациите започнаха да се разпространяват масово късно във вторник. Ройтерс успя да геолокира местоположението на видеото чрез сгради, стълбове и пътна мрежа, съответстващи на сателитни изображения от района. Агенцията обаче не успя да установи точната дата на записа. Няколко видеа и снимки, споделени в социалните мрежи, показват протести в района на 25 март.
Активисти в социалните мрежи разпространиха видео, за което твърдят, че е от протест на стотици хора в Шеджая, предградие на град Газа, в сряда, призоваващи за свалянето на Хамас. Това предполага, че протестите срещу групировката може да се разрастват.
Високопоставен представител на Хамас, Басем Наим, заяви, че хората имат право да протестират срещу страданията, причинени от войната, но осъди това, което нарече „подозрителни политически рейдове“, използващи ситуацията. „Откъде са тези хора, какво става на Западния бряг? Защо не протестират срещу агресията там или не позволяват на хората да излязат по улиците, за да я осъдят?“ попита той.
Тези коментари, отразяващи напрежението между палестинските фракции относно бъдещето на Газа, дойдоха часове след като конкурентното движение Фатах призова Хамас да „отговори на призива на палестинския народ в ивицата Газа“. Фатах ръководи Палестинската автономия на Западния бряг (Юдея и Самария).
Политическо напрежение
Според палестински „официални“ лица повече от 50 000 палестинци са загинали в резултат на израелската кампания в Газа. Тя бе предизвикана от атаката на Хамас на 7 октомври 2023 г., при която хиляди въоръжени терористи убиха 1200 души и отвлякоха 251, като заложници в Южен Израел.
Голяма част от тясната крайбрежна ивица е превърната в развалини, оставяйки стотици хиляди хора да се укриват в палатки или разрушени сгради. Стотици хиляди жители, избягали на юг по-рано през войната, се върнаха в разрушените си домове на север след примирието през януари. Сега обаче Израел издаде нови заповеди за евакуация след подновяване на офанзивата си на 18 март.
„Цяла Газа е в руини, а сега окупацията ни нареди отново да напуснем севера – къде да отидем?“ каза свидетелят от протестите. Откакто Израел поднови ударите си, заявявайки, че целта му е пълното унищожаване на Хамас, близо 700 души, предимно жени и деца, са загинали, според „палестинските здравни власти“.
Хамас разположи хиляди „полицаи и сили за сигурност“ в Газа след примирието през януари, но тяхното присъствие рязко намаля след възобновяването на големите израелски атаки. В някои райони „полицаите“ са по-малко, а членове и лидери на въоръженото крило изчезнаха от полезрението, за да избегнат въздушните удари.
Палестинският анализатор Акрам Аталла отбеляза, че Хамас, който преди войната държеше общественото недоволство под контрол, сега има малко възможности да потуши демонстрациите, ако те набират сила. „Хората са изтощени, платиха с живота и имуществото си, а групировката е изправена пред опустошителна израелска офанзива, която я отслабва и я прави неспособна да се справи с протестиращите, дори да иска“, каза той.
Хамас завзе контрола над Газа през 2007 г. след избори, които изместиха групировката Фатах на президента Махмуд Аббас. Оттогава управлява ивицата, избивайки всяка опозиция.