На 11 март 2025 г. светът стана свидетел на исторически момент – преговорите между делегациите на Украйна и Съединените щати в Саудитска Арабия, продължили близо осем часа, приключиха с обнадяждаващи резултати. Двете страни публикуваха съвместно изявление, в което изтъкнаха смелостта на украинския народ, защитаващ своята държава, и изразиха единодушие, че е дошло време за установяване на траен мир. Но какво точно се случи в този пустинен оазис и как това може да промени хода на войната?
Първият голям пробив: 30-дневно примирие
Една от ключовите точки в преговорите беше предложението на САЩ за незабавно въвеждане на 30-дневен режим на прекратяване на огъня. Украйна прие инициативата с отворени обятия, а американската страна подчерта, че успехът зависи от взаимността на Русия. „Мячът е в тяхното поле“, заяви държавният секретар Марко Рубио, добавяйки, че „най-доброто, което Русия може да направи, е да приеме примирието“. Ако Москва се съгласи, този период може да бъде удължен, а дипломатическите усилия да продължат.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски определи разговорите като „конструктивни“ и подчерта трите основни приоритета на Киев: „Тишина в небето – без ракети, бомби и дронове; тишина в морето; и реални стъпки за установяване на мир“. Той благодари на президента на САЩ Доналд Тръмп за подкрепата и изрази надежда, че Русия ще последва примера на Украйна и САЩ.
Възстановяване на подкрепата и нови гаранции
Едно от най-значимите решения от срещата е, че САЩ отменят забраната за предоставяне на разузнавателни данни на Украйна и възстановяват военната помощ. Това е ясен сигнал към Русия, че Вашингтон стои твърдо зад Киев. Освен това двете страни се договориха да започнат незабавни преговори за устойчив мир, както и да определят състава на своите екипи. Сред обсъдените теми бяха и обменът на пленници, освобождаването на цивилни и връщането на отвлечените украински деца – болезнен въпрос, който Зеленски постави в центъра на вниманието.
Съветникът по национална сигурност на Тръмп Джейк Уолс разкри, че в следващите дни ще бъдат проведени преговори с Русия. „Обсъдихме гаранциите, които Украйна ще има за дългосрочна сигурност. Сега всичко зависи от Москва“, отбеляза той.
Икономически хоризонти и глобална подкрепа
Преговорите не се ограничиха само до военни и дипломатически въпроси. САЩ и Украйна се споразумяха да ускорят подписването на споразумение за разработване на редкоземните минерални ресурси в Украйна. Този ход цели да подкрепи икономиката на страната и да осигури дългосрочна стабилност – визия, която Зеленски определи като „споделена с Тръмп“.
Междувременно международната общност реагира бързо. Бившият руски външен министър Андрей Козирьов похвали решимостта на украинците в социалните мрежи, заявявайки: „Тяхната борба за свобода е чудо. Всички в свободния свят трябва да ги подкрепят.“ На фона на това Великобритания и Франция обмислят план за разполагане на европейски миротворци в Украйна, които да имат правото да нанесат удари по руски сили в случай на нарушение на примирието.
Руски загуби и вътрешни конфликти
Докато преговорите в Саудитска Арабия даваха надежда за мир, на фронта ситуацията остава напрегната. Според руския Z-канал „Северный канал“, украинските сили са нанесли удар с американски ракети „Хаймарс“ по обект в Курска област, където се е провеждало съвещание на командването на 22-ри мотострелкови полк на руската армия. Атаката е довела до тежки загуби – десетки убити и ранени висши офицери. Каналът предполага, че информацията за съвещанието е изтекла от „къртица“ в руските редици.
Светът наблюдава
Докато Украйна и САЩ полагат основите за мир, светът затаява дъх в очакване на отговора на Русия. Ще приеме ли Москва предложението за примирие, или ще продължи да ескалира конфликта? Както отбеляза Рубио: „Тръмп иска прекратяване на огъня, Украйна е готова, САЩ чакат.“ А Зеленски добави: „Настъпи моментът Русия да покаже истинските си намерения.“