На 7 октомври 2023 г. семейството на Йордан Бибас преживява най-страшния кошмар. Йордан (34 г.), съпругата му Шири (33 г.) и двамата им сина – Ариел и Кфир, едва деветмесечно бебе, стават жертва на атаката срещу Израел, извършена от терористичната организация Хамас. Тяхната история олицетворява не само жестокостта на нападателите, но и новата ужасяваща реалност, в която никой не може да се чувства в безопасност.
Кибуцът, който стана мишена
Семейство Бибас живееше в кибуца Нир Оз, който от години бе изложен на ракетни обстрели и заплахи от терористични нападения. Те обсъждали възможността да се преместят на по-сигурно място, като Голанските възвишения, но така и не успели да го направят навреме.
На сутринта на 7 октомври Йордан изпраща съобщение до сестра си, че семейството му се укрива в защитена стая по време на ракетния обстрел. Малко по-късно пише, че терористите вече са влезли в кибуца и претърсват домовете. Най-големият му страх е, че малките деца могат да издадат местоположението им чрез плач или шум.
В 9:45 сутринта той изпраща последното си съобщение: „Те са в къщата.“ Терористите разбиват вратата на убежището и ги извеждат насилствено. Йордан е жестоко пребит, а цялото семейство е отвлечено в ивицата Газа.
В плен на терористите
Семейството е разделено – Йордан е отведен на едно място, а Шири с децата попадат в ръцете на „мирни“ местни жители, които също участват в отвличанията. По-късно Хамас разпространява видео с Йордан, в което той със сълзи на очи моли за живота на семейството си, след като му казват, че съпругата и децата му са мъртви. Това е само част от ужасяващата психологическа война, която терористите водят.
Въпреки надеждите, че Шири и децата са живи, на 22 февруари 2025 г. Хамас предава телата им на Червения кръст. ДНК тестове ще потвърдят трагичната истина. Йордан Бибас е освободен след 484 дни в плен, но без своето семейство.
Последствията и глобалният отзвук
Случаят на семейство Бибас не е просто поредната трагедия в този конфликт – той символизира новата реалност, в която никой не е в безопасност. Хамас използва отвличането на жени и деца като инструмент за натиск върху Израел, създавайки прецедент, който може да има дългосрочни последици за сигурността в региона и извън него.
Освен че породи вълна от гняв и съчувствие по целия свят, този случай повдигна въпроса за цената, която Израел е готов да плати за връщането на своите граждани. В замяна на шестима живи и четирима мъртви заложници, Израел освобождава над 600 палестински затворници, включително терористи с по няколко доживотни присъди.
Историята на семейство Бибас напомня на всички, че войната между Израел и Хамас далеч надхвърля границите на военните действия. Това е борба за живота на невинни хора, за правото на съществуване и за отказа да се приеме терорът като част от реалността. А най-трагичното е, че за Шири, Ариел и малкия Кфир тази борба приключи завинаги.