Трета среща между Путин и пратеника на Тръмп в Санкт Петербург

Путин Уиткофф

Руският президент Владимир Путин проведе трета среща със специалния пратеник на американския президент Стив Уиткоф. Преговорите се състояха в сградата на Президентската библиотека „Борис Елцин“ и продължиха повече от четири часа.

Визитата не беше официално обявена предварително – срещата между Путин и Уиткоф беше анонсирана от американското издание Axios, позовавайки се на свои източници.

В петък пратеникът на Тръмп пристигна в Санкт Петербург, където Путин в четвъртък проведе съвещание по развитието на военноморския флот.

Първоначално Уиткоф се срещна с ръководителя на Руския фонд за преки инвестиции Кирил Дмитриев, който изпълнява ролята на представител на Путин в руско-американските преговори. По-рано Дмитриев беше на посещение във Вашингтон.

След това пратеникът на Тръмп, придружаван от Дмитриев, посети Голямата хорална синагога и Исакиевската катедрала, след което беше приет от Путин.

Това е третата среща между Уиткоф и Путин. Преди това Уиткоф беше в Москва на 11 февруари и 13 март.

По време на първото посещение на Уиткоф беше освободен американският учител Марк Фогел. Русия и САЩ размениха затворници. Москва освободи Ксения Карелина, осъдена на 12 години за дарение от 51 долара.

Докато неговият пратеник вече беше в Петербург, Тръмп косвено потвърди съобщенията на американските медии, че е недоволен от бавния напредък по украинското урегулиране.

„Русия трябва да започне да действа. Прекалено много хора загиват, хиляди всяка седмица, в ужасна и безсмислена война – война, която никога не е трябвало да се случва и нямаше да се случи, ако аз бях президент“, написа той в социалната си мрежа Truth Social.

Преди срещата прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не бива да се очакват пробиви от нея.

Според неговите думи, на преговорите са обсъдени въпроси за урегулиране на конфликта в Украйна и възможна среща между лидерите на Русия и САЩ.

По време на преговорите между Путин и Уиткоф, Песков не изключи възможността за телефонен разговор между Путин и Доналд Тръмп след срещата.

Досега публично е обявено за два телефонни разговора между Путин и Тръмп, след като американският президент зае поста си.

Руско-американските преговори без участието на президентите се проведоха два пъти – през февруари и март – в Саудитска Арабия. Освен това, в Истанбул се проведоха консултации за подобряване на дипломатическите отношения между Москва и Вашингтон.

Прессекретарят на Белия дом Каролайн Ливит заяви на брифинг в петък, че срещата на Уиткоф с Путин е „още една стъпка в преговорния процес“ за прекратяване на войната в Украйна.

Тръмп редовно се обръща към Путин и президента на Украйна Володимир Зеленски с искане да седнат на масата за преговори. Путин отказа предложението за безусловно прекратяване на огъня, но във втория телефонен разговор подкрепи идеята на Тръмп за спиране на въздушните удари по енергийни обекти в Украйна и Русия.

Москва и Киев обвиняват взаимно един друг в нарушаване на обявения мораториум. Русия продължава да нанася удари, включително по жилищни квартали в украински градове. Жертвите на ракетната атака преди седмица бяха 20 жители на Кривой Рог, включително девет деца.

Ако до края на месеца не бъде постигнато примирие, Тръмп може да наложи допълнителни санкции срещу Русия или чрез изпълнителната власт или чрез искане към Конгреса да приеме ново санкционно законодателство.

Тръмп се е разстроил от факта, че преговорите не са постигнали голям напредък през последните седмици, и в един момент е казал, че е „вбесен“ от коментарите на Путин относно Украйна. Тогава Путин за пореден път постави под съмнение легитимността на украинския президент Володимир Зеленски.

На руско-американските преговори в Саудитска Арабия беше одобрена инициатива за безопасно корабоплаване в Черно море. Русия обаче поиска като условие на сделката отмяна на санкциите върху износа на селскостопански продукти и торове. Зеленски призова да се запазят санкциите. Оттогава не са настъпили промени по отношение на западните санкции.

Същевременно Вашингтон настоява Киев да сключи споразумение за редкоземни минерали, издигайки условия, които в Киев смятат за неприемливи. Техническите преговори по тази тема трябва да започнат тази седмица.

Специалният пратеник се е срещнал с президента на САЩ в Белия дом и е казал, че най-бързият начин за разрешаване на конфликта е да се признае руското владение на четирите региона в източна Украйна, които Москва формално анексира през 2022 г. но реално не успа да завземе изцяло нито един от тях.

Путин, говорейки за своите условия за урегулиране на конфликта, в миналото също настояваше за признаване на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска области за руски, уточнявайки, че има предвид цялата територия в техните административни граници.

Според двама източници на Reuters, на тази среща е присъствал и специалният пратеник за Украйна Кийт Келог, който е възразил на Уиткоф, казвайки, че Киев никога няма да се съгласи да отстъпи тези територии.

В резултат на срещата Тръмп не е взел никакви решения, пише Reuters.

Според събеседниците на агенцията, в администрацията на Тръмп наистина има противоречиви възгледи за урегулирането на конфликта, а Уиткоф и Келог са се превърнали в своеобразни два полюса в тази дискусия.

След 38 месеца война, Путин така и не постигна военна победа, въпреки че жертва около милион руски войници и почти цялата бронетехника и артилерия, основно унаследени още от съветско време. За това, сега се надява на „служебна победа“, като подарък от Тръмп, опакована за пред света, като „споразумение за мир“.