Тръмп поставя краен срок на Путин за примирие в Украйна: Последно предупреждение или нов натиск?

Путин Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп е определил края на април като краен срок за Русия да постигне споразумение за прекратяване на огъня в Украйна, съобщават западни медии. Ако до този момент не бъде постигнат напредък, администрацията на Тръмп е готова да наложи нови санкции срещу Москва. В този контекст посещението на специалния представител на Тръмп, Стивън Уиткоф, в Русия в петък повдига въпроси: Дали това е знак, че Тръмп е изчерпал търпението си към Путин с призивите за спиране на огъня, или е последно „американско предупреждение“ към Кремъл?

Визитата на Уиткоф не е случайна, особено предвид срещата му с руския президент Владимир Путин. Това показва сериозността на намеренията на САЩ, но също така и сложността на ситуацията. Русия досега не е проявявала голям ентусиазъм за примирие, което може да се обясни с усещането й за военно „преимущество“. На фронта руските сили отбелязват едва видим напредък, докато Украйна изглежда по-изтощена от продължителния конфликт. Освен това забавянето на американската помощ за Киев допълнително засилва увереността на Москва.

Въпреки това Русия не може безкрайно да избягва диалога с Вашингтон. Ако Путин продължи да игнорира американските искания, САЩ разполагат с два основни инструмента: засилване на санкциите и увеличаване на военната помощ за Украйна. Особено ефективни биха били вторичните санкции върху руския износ на петрол, които биха ограничили възможностите на Москва да финансира войната. Подобен натиск може да повлияе не само на военните действия, но и на икономиката и жизненото равнище в Русия.

Има обаче и друг сценарий. Ако Русия покаже готовност за преговори и спазване на американските условия, санкциите биха могли да бъдат облекчени. Тръмп вече е демонстрирал подобен подход в миналото, когато временно отлагаше санкции срещу други държави след техните обещания за сътрудничество. Въпросът е дали Москва ще избере компромиса, или ще продължи да разчита на въображаемото си военно „преимущество“.

Времето за решение е ограничено. Към края на април изтича символичният 100-дневен период от встъпването на Тръмп в длъжност, през който той ще иска да покаже някакви конкретни резултати, включително по украинския въпрос. Освен това наближава 9 май – дата с голямо значение за руският диктатор, когато Кремъл вероятно ще се стреми да демонстрира успехи на фронта. Въпреки това анализатори смятат, че мащабна руска офанзива е малко вероятна поради липсата на значителни резерви и стратегически приоритет към постепенен натиск, особено в Донецка област.

В същото време съобщения за руски планове за обкръжаване на град Суми предизвикват тревога. Според източници на BBC, Русия може да се опита да създаде „буферна зона“ близо до границата си, използвайки силите, които отблъснаха украинските войски от Курска област. Дали това е реална заплаха, или само спекулация, ще зависи от способността на Русия да мобилизира допълнителни ресурси без нова мащабна мобилизация, която би била политически рискована за Кремъл.

Powered by atecplugins.com