Събитията от последните дни ясно показват, че атаките на украинските дронове по руски стратегически обекти не просто продължават, а и постигат значителен успех. Нефтопреработвателните заводи (НПЗ) в европейската част на Русия се превърнаха в основна цел, а за Кремъл това е сериозен проблем, който трудно може да бъде разрешен.
Русия без адекватен отговор
Русия разполага с голям арсенал от противовъздушна отбрана (ПВО), но той не е разпределен така, че да защити всички важни обекти едновременно. Проблемът се корени във факта, че НПЗ са стационарни, големи цели – за разлика от военните кораби на Черноморския флот, те не могат да бъдат „преместени“ в по-сигурен регион. Единствената защита, която руските власти могат да осигурят, е да дислоцират достатъчно ПВО средства около тях – но ресурсите им са ограничени.
Руското военно командване е изправено пред труден избор: ако пренасочи ПВО към защитата на нефтопреработвателните заводи, това означава оголване на други стратегически обекти като военни летища и бази. Украинската армия вече доказа, че може да атакува с десетки дронове едновременно – нещо, което претоварва и без това недостатъчната руска ПВО.
В Кремъл отлично разбират тази дилема, но едно нещо е сигурно – Владимир Путин няма да рискува собствената си безопасност. Най-добре защитените места в Русия остават онези, където той се появява. Докато неговият „проект“ е актуален, ПВО ще остане концентрирана там, а стратегическите промишлени обекти ще продължат да страдат.
Туапсе и Москва под ударите на дронове
В нощта на 14 март украински дронове отново атакуваха НПЗ – този път в Туапсе. Според местните жители, експлозиите са били толкова мощни, че пожарът е бил видим от почти всяка точка на града. В същото време Москва и Подмосковието също станаха обект на атаки. Четири дрона са били свалени, но най-малко един е успял да удари жилищна сграда, причинявайки значителни щети.
Ситуацията е ясна: докато Кремъл се чуди къде да разпредели своите ПВО ресурси, украинските сили методично унищожават критично важна инфраструктура. Рано или късно, загубите на НПЗ ще достигнат точка, от която връщането към нормалното ще бъде изключително трудно. А санкциите срещу Русия само ще влошат възможността за бързо възстановяване на загубените мощности.
Украинската стратегия е очевидна – да изтощи руската система за противовъздушна отбрана, да удари икономиката на страната и да принуди Москва да взема все по-болезнени решения. Засега Путин не показва признаци, че е готов да жертва личната си безопасност за икономиката на страната. Това означава, че дроновите атаки ще продължат, а с тях и нарастващото напрежение в Русия. Кой ще „мигне“ пръв в тази игра? Украйна очевидно е готова да изчака.