Украински атаки срещу руски обекти: Подробности от последните удари

Турски поток

На 1 март 2025 г. станаха известни подробности за две значими събития, случили се на 28 февруари, които разкриват продължаващите усилия на въоръжените сили на Украйна (ВСУ) да нанесат удари по стратегически важни руски обекти. Тези атаки подчертават както военните намерения на Украйна, така и уязвимостта на ключови инфраструктурни съоръжения на Русия.

Удар по газокомпресорна станция в Краснодарския край

Първото събитие е свързано с повторна атака на ВСУ срещу газокомпресорна станция в Краснодарския край, която играе ключова роля в снабдяването с газ на тръбопровода „Турски поток“. Още от първия удар по този обект стана ясно, че той е сред приоритетните цели на украинските сили. Стационарният характер на станцията я прави трудна за преместване и ефективна защита от въздушни нападения, което я превръща в лесна мишена. Въпросът никога не е бил дали тя ще бъде ударена, а кога и с какви средства.

На 28 февруари ВСУ предприеха нов удар с помощта на безпилотни летателни апарати от самолетен тип. Според руското Министерство на отбраната обаче руските подразделения за противовъздушна отбрана (ПВО) са успели да свалят дроновете на безопасно разстояние от обекта. В резултат газокомпресорната станция продължава да функционира в нормален режим и да осигурява доставките на газ по „Турски поток“. От министерството подчертаха, че целта на атаката е била да прекъсне газовите доставки към европейски страни, включително Словакия на Фицо и Унгария на Орбан.

Това не е първият опит на ВСУ да атакуват станцията. На 11 януари девет украински дрона също бяха насочени към обекта, но всички бяха свалени, като отломките на един от тях леко повредиха сгради и оборудване. Сегашната ситуация обаче поставя Русия пред необходимостта да прехвърли допълнителни ПВО ресурси в региона, особено след като от 1 януари 2025 г. транзитът на газ през украинската газотранспортна система към Европа беше прекратен. „Турски поток“ остава един от последните канали за доставка на руски тръбопроводен газ към Европа и всяко прекъсване тук би могло да сложи окончателен край на тези доставки.

Атаката има и по-широк контекст – тя не е само опит за физическо разрушаване, но и стратегически ход, който цели да подкопае позициите на „Газпром“ на европейския пазар. Ситуацията обещава да се усложнява, тъй като подобни действия едва ли ще останат единични.

Удар по команден пункт на ФСБ в Брянска област

Второто събитие е свързано с успешна атака на ВСУ срещу обект на Федералната служба за сигурност (ФСБ) в Брянска област. Според информация от Генералния щаб на Украйна, на 28 февруари военновъздушните сили на страната са нанесли удар по команден пункт в селището Бела Берьозка, намиращо се на улица „Аеродромна“. Обектът, двуетажна сграда на пограничното управление на ФСБ, е бил напълно унищожен с две високоточни бомби.

Този удар е бил част от по-широка операция, свързана с опит на руска штурмова група да проникне на украинска територия и да прекъсне логистиката на украинските войски. Командният пункт е осигурявал управление и връзка както за настъпателните сили, така и за тези, които ги подкрепяха с артилерия и авиация. Унищожаването му е довело до пълен провал на руската операция – штурмовата група е била „разгромена“, а координацията на атаката – прекъсната.

След удара от руините на сградата са извлечени телата на 14 души, като разчистването на отломките продължава с помощта на техника. В момента на атаката в сградата са се намирали служители на ФСБ и руски военнослужещи. Какво е било открито след това под развалините, все още не е известно.

Интересен детайл е начинът, по който бомбите са били доставени. Според непотвърдени данни те са били пуснати от неизвестен самолет, а в района е било наблюдавано необичайно „природно явление“, наречено „мираж“. Някои наблюдатели спекулират, че може да става дума за участие на френски самолети „Мираж“, което би означавало нов етап в конфликта. Руски военни източници отбелязват, че френските системи за управление на огъня и прицелните комплекси често са били интегрирани в руска техника за износ, което може да обясни високата точност на удара.

Последните атаки на ВСУ демонстрират не само нарастващите им възможности за нанасяне на удари по стратегически цели, но и готовността им да използват нестандартни подходи. Ударът по газокомпресорната станция в Краснодарския край и унищожаването на командния пункт в Брянска област показват, че Украйна е решена да подкопае както военните, така и икономическите позиции на Русия. За Москва това означава необходимост от преразглеждане на отбранителните си стратегии, докато за Европа – потенциални нови предизвикателства в енергийния сектор. Събитията от 28 февруари са само началото на една все по-сложна и непредсказуема ситуация.

По текст на Антиколорадос