Украински дронове атакуваха успешно стратегическата авиобаза „Енгелс-2“

Енгелс 2

Сутринта на 20 март 2025 г. светът научи за поредната атака с украински дронове срещу руската авиобаза „Енгелс-2“, разположена в близост до град Енгелс, сателит на Саратов, на брега на река Волга. Самият факт на нападението беше потвърден от руските власти, макар и в типичният им маниер: „Всички цели са свалени, няма жертви и разрушения.“ Въпреки това, местните жители и кадри, разпространени в социалните мрежи, разказват съвсем друга история – история за експлозии, стълбове дим, високи стотици метри, и повторни детонации, които разтърсиха домовете на хората и избиха стъклата на сградите в радиус от километри.

Според информация, изтекла от местни жители и публикувана в социалните мрежи, украинските въоръжени сили са атакували не само авиобазата, но и близкия нефтопреработвателен завод в Енгелс. Жителите съобщават за поне четири силни взрива, последвани от пожар в района на нефтозавода, вероятно причинен от паднали „отломки“ на дрон. Освен това се говори за попадение в складовете на самата авиобаза, където е базиран 121-ви гвардейски тежък бомбардировъчен авиационен полк – част от далечната авиация на руските ВКС. На „Енгелс-2“ се съхраняват и обслужват крилати ракети от типа Х-101 и Х-55, което прави обекта ключова военна цел.

„Леле, виж какъв стълб дим! Цяла нощ детонираше, стените у нас се тресяха. Това е на около 7-10 километра от нас,“ споделя един от местните в заснето видео. Други разказват за изпочупени прозорци на близки дачи и работа на системите за противовъздушна отбрана (ПВО), която обаче не успя да предотврати щетите.

ПВО: Ефективност под въпрос

Руските власти твърдят, че всички дронове са били свалени над самата авиобаза. Това обаче поражда сериозни въпроси за ефективността на руската ПВО. Очевидци отбелязват, че дроновете са били забелязани едва когато вече са достигнали целта си – вероятно по звука, а не чрез радарно откриване. „Сякаш стреляха на слух,“ коментират местни жители. Запис от камера на входа на базата показва, че огънят е открит едва след като апаратите са били над обекта.

Този пропуск е още по-тревожен, като се има предвид, че дроновете, летящи с относително ниска скорост, би трябвало да бъдат засечени много преди да достигнат критична близост до авиобазата. Ако дрон бъде свален директно над нея, отломките му могат да паднат върху самолети, готови за излитане, които често са заредени с до 100 тона гориво. При такъв сценарий дори малък фрагмент може да предизвика катастрофален пожар, особено ако на борда има боекомплект. Това поставя под съмнение способността на руската ПВО да защитава стратегически обекти от подобни заплахи.

Ако в нападението са участвали само четири или пет дрона, едва ли става дума за опит за пълно унищожаване на базата, която разполага с огромна територия. По-вероятно е целта да е била ограничена – например складовете с крилати ракети или ремонтните съоръжения. Повторните детонации, за които съобщават очевидци, подсказват, че е имало попадение в нещо по-значимо от обикновена постройка. Колони от пожарни и линейки, забелязани да се движат към обекта, допълнително подкрепят тази хипотеза.

Все още няма официални данни от украинската страна за резултатите от атаката, но първите кадри от мястото показват, че въпреки малкия брой дронове, ударът е бил успешен. Освен директните щети, подобни мисии често имат и разузнавателна функция – да разкрият слабостите в отбраната на противника и да подготвят почвата за бъдещи, по-мащабни операции. От руска страна дойдоха кадри от фасада на болница, на която не е останал нито един здрав прозорец, от ударната вълна.

Енгелс не е изолиран случай. Украинските дронове вече уверено достигат цели по Волга, а следващата стъпка може да бъде военните заводи на Урал. Ако руската ПВО продължава да ги засича едва в последния момент, това може да се окаже сериозен проблем за Москва. Местните жители в Енгелс и Саратов, които чуват едно от телевизора и виждат друго през прозорците си, са живо доказателство за разминаването между официалните съобщения и реалността.

Докато чакаме повече информация, едно е ясно: дори с ограничен брой дронове, Украйна успява да нанесе удар там, където Русия най-малко очаква. А ако следващата атака е по-мащабна, както казват местните, „ще затанцуват и Фридрих Енгелс, и Карл Маркс“.