Франция и Великобритания опитват да убедят Тръмп да не води преговори с Москва

Emmanuel Macron Keir Starmer

Френският президент Еманюел Макрон и британският премиер Кийр Стармър възнамеряват да убедят Доналд Тръмп да се въздържи от провеждане на двустранни преговори с Москва. Според източници, цитирани от западни медии, срещата между Макрон и Тръмп ще се проведе на 24 февруари, докато Стармър ще разговаря с бившия американски президент на 27 февруари. В замяна на отказа от подобни преговори, Франция и Великобритания са готови да предложат на САЩ европейски ангажименти за гарантиране на сигурността на Украйна.

Ще приеме ли Тръмп условията на европейските лидери?

Според анализатори, Москва твърдо се противопоставя на идеята Европа да има решаваща роля в гарантирането на сигурността на Украйна, дори без да участва пряко в двустранните преговори между Вашингтон и Кремъл. Москва продължава да настоява за капитулация на Украйна при условия, които практически не се променят от началото на войната. Макар че европейските лидери се опитват да намерят компромис с Тръмп, предоставяйки алтернативни гаранции, подобно развитие би било неприемливо за Москва, която цели пряко споразумение с Вашингтон.

Политиката на Тръмп и фокусът върху икономическите въпроси

От досегашните изявления на Тръмп става ясно, че неговата администрация може да даде приоритет на икономическите отношения с Русия, вместо на военните въпроси. Спекулациите включват възможни договорености за достъп до редкоземни метали, санкционна политика и дори икономическо партньорство с Москва в рамките на разширена Г-7 или Г-8. В същото време, САЩ може да намалят военната подкрепа за Украйна, което допълнително да отслаби позициите на Киев.

Путин и оправданията за войната

Руският президент Владимир Путин продължава да намира нови обяснения за военните действия. Вчера той заяви, че войната е „предопределена от съдбата“, „така беше угодно на Господ“и че Русия има „почетната мисия“ да защитава своите интереси. Въпреки това, според анализатори, истинската цел на Кремъл е консолидирането на властта и осигуряването на несменяемост и династичност на режима. Решението за войната е било взето еднолично от Путин, без реални заплахи за Русия към февруари 2022 г.

Бъдещето на Зеленски и украинското лидерство

Украинският президент Володимир Зеленски неотдавна заяви, че е готов да се оттегли от поста си, ако това би допринесло за мира. Въпросът за неговото преизбиране остава отворен, като сред потенциалните му наследници се споменават военният командир Валерий Залужни и други политически фигури. Въпреки това, войната поставя нови предизвикателства пред политическата система в Украйна, като изборите в условията на конфликт създават редица трудности.

Перспективи за бъдещето

Ситуацията около Украйна остава сложна и несигурна. Опитите на Европа да се включи в преговорния процес с Москва чрез Тръмп вероятно ще срещнат сериозен отпор от страна на Кремъл. В същото време, бъдещата американска политика спрямо войната в Украйна ще зависи от стратегическите приоритети на новата администрация. Докато Москва настоява за директно споразумение с Вашингтон, Европейският съюз се опитва да гарантира, че сигурността на Украйна няма да бъде компрометирана.