На 2 март 2025 г. отбелязваме 513-ия ден от войната между Израел и Хамас, както и 43-ия ден от примирието, което обаче изглежда е на път да се провали. Сутринта на днешния ден израелските сили са използвали оръжие в Сектора Газа на няколко пъти, което бележи нарушение на договореностите. Първият етап от сделката за примирие, продължил 42 дни, изтече в полунощ, а днес Израел трябваше да започне изтеглянето на войските си от коридора Филадельфия – ключова зона на границата между Газа и Египет. Това обаче не се случи. Напротив, израелските сили се струпват около анклава, докато Хамас отказва да приеме условията на Израел, а Израел отхвърля исканията на Хамас.
Провалът на преговорите и новото предложение
През последните дни ситуацията се усложнява от липсата на съгласие между двете страни. Израел прие план, предложен от Стив Уитков – специален представител на Доналд Тръмп за Близкия изток. Този план предвижда временно прекратяване на огъня през периода на Рамадан и Пасха – приблизително до 19 април. Според него в първия ден от изпълнението на плана половината от заложниците – живи и мъртви – трябва да бъдат освободени. При постигане на постоянно примирие всички заложници ще бъдат върнати. Хамас обаче настоява за пълно изтегляне на израелските войски от Газа и гаранции от Белия дом – условия, които Израел отхвърля.
На 513-ия ден от войната 59 заложници остават в плен на Хамас, като се предполага, че 22 от тях са живи, макар точните данни да варират. Хамас е готов да предаде телата на загиналите заложници, но задържа живите като ключов актив за оцеляването си. Израел предложи поетапно освобождаване на заложниците – по няколко души седмично, докато Хамас настоява за размяна „всички срещу всички“ в един ден, последвана от изтегляне на израелските сили. Израел от своя страна предлага същата размяна, но с условие Хамас да напусне Газа и да се премести в трета страна – идея, която Хамас отхвърля, знаейки, че извън Газа губи влиянието и контрола си.
Ескалация в Газа
След изтичането на първия етап от примирието Израел обвинява Хамас в нарушаване на договореностите и започва да увеличава военната си активност. Оръжие е използвано в райони като Саджай, Рафия и Хан Юнис, включително чрез удари с дронове. Хамас засега се въздържа от масирани ракетни атаки, макар да е имало отделни изстрелвания, които може да са резултат от технически инциденти, а не от целенасочена ескалация.
Израел спря изцяло доставките на хуманитарна помощ за Газа, затваряйки всички контролно-пропускателни пунктове. Това обаче не се очаква да доведе до незабавен глад или криза, тъй като Хамас е натрупал запаси от храна, медикаменти и гориво за срок между 4 и 6 месеца. Въпреки това решението е част от стратегията на Израел да окаже натиск върху Хамас за спазване на споразуменията. Електричество и вода продължават да постъпват в Газа, а Белият дом не осъди действията на Израел, сигнализирайки подкрепа за неговата позиция.
Сирия: Нов фронт на напрежение
Докато вниманието е насочено към Газа, събитията в Сирия се развиват с главоломна скорост. Израел е обвинен, че лобира пред САЩ за запазване на руските военни бази в Сирия като противовес на нарастващото турско влияние. Това предизвика недоумение, тъй като руското присъствие едва ли би могло да ограничи амбициите на Турция, която разглежда Сирия като свой протекторат. Турция планира да разположи свои сили в стратегически бази като Тартус, за да контролира сирийското въздушно пространство.
Израел междувременно обяви, че ще защитава друзкото население в Джараман – предградие на Дамаск, намиращо се на 60 километра от израелската граница. Този ход е част от стратегията на Израел да подкрепя автономията на друзи и курди в Сирия, отслабвайки централната власт и създавайки буфер срещу потенциални заплахи. Това обаче увеличава риска от сблъсъци с турската авиация, която активно оперира в сирийското небе.
Американската роля и военна помощ
САЩ засилват подкрепата си за Израел. Държавният секретар Марко Рубио разпореди ускоряване на военната помощ на стойност 4 милиарда долара, включително оръжия, които надхвърлят нуждите за конфликта в Газа и вероятно са предназначени за други потенциални фронтове, като Иран. Белият дом ясно заяви: „Решете проблема, ние сме с вас“ – позиция, подкрепена с непрекъснат поток от въоръжения.
Какво предстои?
В Газа Хамас е използвал 42-дневното примирие, за да възстанови позициите си, особено в северните части на анклава. Ако боевете се подновят, Израел вероятно ще се фокусира върху централните райони като Нусейрат и Дейр ал-Балах, където са се укрили много от оцелелите бойци на Хамас. В Сирия пък напрежението между Израел, Турция и местните фракции може да прерасне в открит конфликт, променяйки драматично границите и баланса на силите в региона.
Ситуацията остава изключително напрегната. Хамас разполага с ограничено време да отговори на предложенията, преди Израел да предприеме нови военни действия. Междувременно Близкият изток продължава да се трансформира, а старите граници, начертани от колониалните сили, изглежда са на път да бъдат преначертани отново – този път чрез война и дипломатически маневри.
По разказ от Сергей Ауслендер – израелски военен журналист