BBC премахна филм за Газа и се извини: разказвачът се оказа син на функционер на ХАМАС

Abdullah Al-Yazouri

Британската обществена медия BBC премахна от своята стрийминг платформа документален филм за децата в ивицата Газа и поднесе извинение на своята аудитория. Корпорацията призна, че при заснемането на филма от фирмата-подизпълнител са допуснати сериозни нарушения на журналистическата етика.

Документалният филм „Газа: как да оцелееш във военна зона“ (Gaza: How to Survive a War Zone), заснет за BBC от частната компания Hoyo Films, беше премахнат от стрийминг платформата iPlayer миналата седмица. Причината – 14-годишният разказвач във филма, Абдулла, се оказа син на „заместник-министъра“ на земеделието в „правителството“ на ХАМАС.

ВВС започна разследване и увери, че няма да публикува филма в неговия първоначален вид. В четвъртък по темата направиха изявления както пресслужбата на Би-би-си, така и управителният съвет на корпорацията.

Пресслужбата призна, че както подизпълнителят, така и самата ВВС са допуснали недопустими грешки. Те поемат пълна отговорност за тези грешки и за вредите, които биха могли да нанесат на репутацията на корпорацията.

Компанията Hoyo Films не е предупредила ВВС за роднинските връзки на тийнейджъра-разказвач във филма. По време на производствения процес ВВС няколко пъти писмено е запитвала Hoyo Films дали момчето и неговото семейство имат връзки с терористите от ХАМАС.

След излъчването те признаха, че са знаели, че бащата на момчето е заместник-министър на земеделието в правителството на ХАМАС. Те също така признават, че досега не са съобщавали на ВВС за този факт„, обясни пресслужбата. Въпреки това, ВВС признава своята вина за това, че не е изяснила това обстоятелство и е излъчила филма.

Освен това, Hoyo Films впоследствие призна, че е платила „ограничена сума“ на майката на момчето, като е превела парите по банковата сметка на нейната сестра. Преди това, както обяснява пресслужбата, Hoyo Films е уверявала, че по никакъв начин не е плащала на никого, свързан с ХАМАС.

Hoyo Films заяви, че сътрудничи изцяло на ВВС в нейното разследване, „за да разбере къде са допуснати грешки“. „Все пак смятаме, че това е важна тема и че гласът на участниците в нашия филм, тези, които са лишени от право на глас в тази война, трябва да бъде чут„, допълни компанията.

Управителният съвет на Би-би-си заяви: „Темата на този документален филм очевидно заслужава изследване, но няма нищо по-важно от прозрачността и доверието в нашата журналистическа работа. Управителният съвет разбира, че се случват грешки, но тук грешките се оказаха сериозни и нанесоха щети на ВВС“.

Министър-председателят на Великобритания Кир Стармер, запитан за този инцидент на пресконференция с президента на САЩ Доналд Тръмп в четвъртък, отговори, че случаят го безпокои и че министър от неговото правителство е провел среща с ВВС по тази тема.

Тази седмица 500 пропалестински настроени дейци на британските медии, включително бившата футболна звезда, сега спортен телевизионен водещ Гари Линекер, публично осъдиха Би-би-си за премахването на този филм от iPlayer.

През годините са избухвали множество подобни скандали с манипулирана информация от терористите от Хамас и Хисбула в ивицата Газа и Ливан. Нещо повече, стандартна практика за командирите в Хамас и Хисбула е да се придвижват свободно из зоните на бойни действия, използващи за прикритие официални акредитации на световно известни медии. Разкрити са десетки скандалните случаи, в които фоторепортери и журналисти представляващи авторитетни медии, умишлено манипулират световната общественост.

Във Втората ливанска война, гръмна огромен скандал с фоторепортера на Ройтерс – Аднан Хадж, които изключително небрежно беше дорисувал огън и пушек на снимките си, надявайки се да засили ефекта от тях. Реално ги беше направил бутафорни, заради което и беше уволнен. Остана въпросът, как редакторите са допуснали да бъдат публикувани от името на агенцията. Многократно са били разкривани и случаи на режисирани сценки и фотографии с кукли и преструващи се на мъртви хора.

В началото на настоящата война, в ивицата Газа, изключителен отзвук имаше твърдение на терористите от Хамас, тиражирано от световните медии и предизвикало огромна вълна от възмущение, в което се твърдеше, че израелски въздушен удар е убил хиляда палестинци, приютили се в болница в Газа. В последствие се оказа, че ракета изстреляна от палестински терористи е дала дефект и е паднала на паркинг в болницата, без да убие никой. Очевидно и арабските терористи умело използват принципа на австрийският художник с мустачките: „Колкото по-голяма е една лъжа, толкова по-лесно ще и повярват“, който е водещ и за пропагандистите на руският диктатор Путин. Например в горният случай, видеото от охранителна камера, публикувано от IDF и показващо удара по празният паркинг, явно е било организирано докладвано за „насилие“ и частта, в която се виждаше удара по празен паркинг, беше замъглена от YouTube.

Powered by atecplugins.com