H&M създава 30 дигитални клонинга на модели

H&M

H&M, един от гигантите в модната индустрия, планира да направи революционен скок през 2024 г., като създаде 30 дигитални клонинга на своите модели с помощта на изкуствен интелект (AI). Инициативата цели да интегрира AI в света на модата, като същевременно гарантира, че моделите запазват правата върху своя образ и получават заплащане за него. Въпреки амбициозния план, ходът предизвика остра реакция в индустрията, като мнозина се опасяват, че това може да застраши работните места на хората зад кулисите.

Заплаха за работниците или иновация?
Трудови активисти изразяват тревога, че дигиталните модели могат да изместят не само самите модели, но и гримьори, стилисти и други професионалисти, които са гръбнакът на модните кампании. „Това е потенциална заплаха за работниците в една вече несигурна индустрия“, предупреждават те. H&M уверява, че целта не е да замени хората, а да подобри ефективността, но скептицизмът остава.

Тенденцията не е изолирана – марки като Levi’s и Mango също експериментират с AI модели, което засилва дебата за етичната употреба на технологията. С нарастващите опасения се чуват все по-силни призиви за по-строги регулации, които да защитят правата на работниците в този бързо променящ се сектор. Въпросът е ясен: може ли модата да прегърне бъдещето, без да жертва настоящето?

Баланс между технологии и хора
Докато H&M обещава справедливо заплащане за използването на образа на моделите, индустрията остава разделена. За някои това е вълнуващ пробив, който ще направи модата по-достъпна и иновативна. За други е зловещ предвестник на бъдеще, в което човешкият труд става излишен. Докато дигиталните клонинги се подготвят да дефилират по виртуалните подиуми, едно е сигурно – модният свят е на прага на промяна, която ще изисква не само стил, но и етика.

Powered by atecplugins.com