Астрономическо отклонение и тайната на преговорите

Мир

Космически мащаби на неизвестното

Астрономията е наука, която изучава обекти, намиращи се на огромни разстояния от нас. Тези разстояния са толкова колосални, че традиционните методи за пряко изследване са невъзможни. Въпреки това, астрономията процъфтява, като извлича максимална информация от светлината и радиацията, идващи от далечния космос. От малко информация учените успяват да правят изключително точни изводи, потвърдени от различни методи.

Представете си сега, че астрономите обявят, че изучаването на далечните галактики е безсмислено, защото те са твърде далечни и данните за тях са оскъдни. Звучи абсурдно, нали? Но този принцип може да бъде приложен и в друга сфера – политиката. Когато политическите преговори се водят в пълна секретност, без ясна информация за участниците, условията и резултатите, това поражда сериозни въпроси и съмнения.

Загадката на преговорите

Украйна неведнъж е ставала арена на тайни дипломатически игри, при които информацията за реалните участници и целите остава скрита от обществото. Когато се говори за критично важни преговори, свързани с войната, международните отношения и съдбата на цяла нация, логично е да се очаква прозрачност и отчетност. Вместо това, украинските граждани често научават за подобни дипломатически инициативи постфактум, и то не от своето правителство, а от чуждестранни източници.

Спомнете си преговорите в Минск, Истанбул, а дори и в Оман. Какво точно беше договаряно? Кои лица представляваха Украйна и дали имаха лични интереси в Русия? Досега отговори на тези въпроси няма, но със сигурност ги знаят Москва, Вашингтон, Брюксел и Пекин. Единствените, които остават в неведение, са украинските граждани.

Защо посредници като Тръмп?

Последните събития показват, че в дипломатическите усилия на преден план излиза бившият американски президент Доналд Тръмп и неговият екип. Възниква резонният въпрос – защо именно той? Посредникът в един конфликт трябва да бъде неутрален и без лични интереси в него. Администрацията на САЩ обаче не крие своите позиции, а Тръмп открито демонстрира симпатии към Русия и Владимир Путин. Тогава как може да бъде считан за безпристрастен медиатор?

В този контекст възникват допълнителни въпроси: Защо Европа е изключена от тези преговори, при положение че именно тя се очертава като основен доставчик на военна помощ за Украйна? Какви са реалните цели на тези преговори, ако те не включват европейските съюзници?

Какъв е истинският предмет на преговорите?

Ако се доверим на официалната реторика, става въпрос за „прекратяване на огъня“. Това звучи като разумно искане, но какво всъщност означава? В украинския контекст „прекратяване на огъня“ се е използвало многократно от 2014 г. насам, без реален ефект върху агресивните действия на Русия. По-скоро този термин е бил инструмент за тактическо предимство на противника, който използва такива споразумения за реорганизация и укрепване.

Според оскъдната информация, която достига до обществото, в тези нови преговори се обсъжда и забрана на удари по руски енергийни обекти. Точно в момента, когато Украйна най-накрая разполага с ефективни средства за поразяване на стратегическата инфраструктура на противника, възниква въпросът: защо сега? Кому е изгодно Украйна да се откаже от новопридобитите си предимства? След 3 г. война, Украйна най-сетне започна да бие по глинените крака (петролно-газовата инфраструктура) на руският колос и пак се опитват да я спрат.

Както в астрономията, така и в политиката, липсата на достатъчно информация не означава, че въпросът е маловажен. Точно обратното – ако нещо се пази в тайна, вероятно има защо. Истинските мотиви зад тези преговори остават неясни, но едно е сигурно – обществото има право да знае. А дотогава можем само да анализираме онези „светлинни лъчи“ от далечните дипломатически срещи, за да се опитаме да разберем истинската картина.

По текст на Антиколорадос