„Гениалността“ на двама господа, единият известен с перчема си, а другият – с джойнта си, продължава да надхвърля границите не само на логиката, но и на всички медицински диагнози. Акциите на „Тесла“ бележат спад от 36,5% за месец.
Може би тук би било уместно да си припомним старата поговорка колко дълго можеш да гледаш течаща вода или горящ огън, но няма да го правим. Ще отбележим само, че само за вчера американският бизнес загуби суми, значително надхвърлящи средствата, изразходвани за помощ на Украйна, заради сриващите се борсови индекси. Освен това, най-големите американски бизнесмени и мултимилиардери, заложили на Тръмп, вече виждат резултатите от първите му месеци на власт. Към края на миналата седмица Илън Мъск беше загубил 148 милиарда долара, Джеф Безос – 29 милиарда, Марк Зукърбърг и Бернар Арно – по 5 милиарда, а Сергей Брин – 22 милиарда. Към вчерашния край на борсовия ден тези загуби са нараснали още повече, без видими признаци тенденцията да спре.
Борсовите търговии, разбира се, са спекулация на очакванията. Но когато тези спекулации водят до загуби от трилиони долари, човек неволно се замисля какви са тези очаквания, че струват толкова скъпо. Отговорът изглежда свързан с гореспоменатите „перчем и джойнт“. Сега, когато Илън Мъск е получил картбланш да уволнява десетки или дори стотици хиляди държавни служители и да критикува дори съюзниците си, процесът само ще се ускорява. А когато „старецът“ отвори уста, това дава допълнителен тласък на хаоса.
За да добием представа как се оценява дейността на Мъск в чужбина, нека си припомним, че Канада вече наложи 100% мито върху автомобилите „Тесла“, което практически ги изхвърля от канадския пазар. Никой не би платил огромни суми за кола с дизайн от края на 2000-те, която дори без митата беше надценена спрямо китайските конкуренти и далеч зад европейските електромобили по потребителски качества.
Според данни на германската търговска асоциация VDA, регистрациите на нови „Тесла“ в Германия са паднали с 60%, във Франция – с 63%, а във Великобритания – с 8%, въпреки че там продажбите на електромобили са нараснали с 42%. Конкурентите увеличават пазарния си дял, докато „Тесла“ губи позиции. В САЩ вече се забелязват надписи по автомобилите на компанията от рода на „Съжалявам, купих я, преди Мъск да стане такъв“. Но този „пациент“ сякаш е хванал юздите и като обезумял кон препуска напред, без да различава пътя, с единствената цел да разбие напълно каруцата, в която е впрегнат.
Интересно е и отношението на Канада към Мъск. Страната, която приюти южноафриканския младеж и му даде старт в живота, сега е изправена пред неговото презрение. Канадците масово подписват петиция за отнемане на гражданството му, а заплахата от САЩ измести инфлацията като основна грижа в обществените проучвания. Ако петицията успее, Мъск може да стане „персона нон грата“ заради открито враждебната си политика спрямо Канада.
Този конфликт има и по-дълбоки корени. Тръмп и неговите поддръжници отново повдигат идеята за „присъединяване“ на Канада, особено на провинция Онтарио, където е съсредоточена голяма част от инфраструктурата на страната. Губернаторът на Онтарио, Дъг Форд, обаче зае твърда позиция. Той наложи забрана за участие на американски компании в държавни поръчки на стойност 30 милиарда долара и въведе 25% износно мито върху електроенергията за САЩ, което ще засегне 1,5 милиона потребители в щати като Ню Йорк и Мичиган. Освен това Канада спря вноса на 3600 американски алкохолни продукта, включително емблематичния бърбън от Кентъки, което ще удари фермерите и производителите, подкрепяли Тръмп.
Историята сякаш се повтаря – подобен протекционизъм през 1890 г. доведе до масови фалити сред фермерите. Американците обаче не изглеждат поучени нито от световната, нито от собствената си история, вървейки уверено към познатото „минно поле“ на последиците.
В заключение, действията на Тръмп и Мъск предизвикват разрушения, които дори най-умел шпионин не би могъл да постигне за толкова кратко време. Както един американски сенатор попита: „Какво повече би могъл да направи агент на Путин?“ Отговорът остава неясен, но щетите вече са видими – и то само за два месеца управление.
По текст на Антиколорадос