Геополитически предизвикателства и перспективи за Европа.

Европейският съюз (ЕС) е изправен пред безпрецедентна криза, която разкрива неговата неспособност да действа единно и решително в условията на война и геополитически сътресения. Вече три години Европа наблюдава конфликта в Украйна, без да предприеме ефективни мерки, които да променят хода на събитията. Вместо това, тя се опитва да се „откупи“ от отговорност, разчитайки, че други – най-вече САЩ – ще поемат тежестта на войната. Но какво се случва, когато дори Америка показва признаци на отдръпване и сближаване с Русия в общ план за разпадане на европейското единство?

САЩ и Русия: Обща цел срещу Европа?

Според някои наблюдатели, интересите на САЩ и Русия в днешния геополитически пейзаж изглеждат изненадващо сходни – и двете страни имат за цел да отслабят ЕС. Америка, която исторически е била стълб на европейската сигурност чрез НАТО, днес демонстрира отдръпване от Стария континент. Това не е случайно – действията на САЩ изглеждат координирани с Русия, като резултатът е ясен: Европа остава сама, неспособна да се справи с предизвикателствата пред нея. Войната в Украйна е лакмусовият тест, който разкрива тази реалност.

Европа: Разделена и безсилна

Три години след началото на войната Европа продължава да стои встрани, разчитайки на безкрайни дискусии и символични жестове. НАТО, което би трябвало да е гарант за сигурността на континента, се оказва „кабинетна организация“ без реална военна сила – няколко генерала в Брюссел, които не могат да вземат решения. Новият генерален секретар Марк Рюте идва с амбиции, но времето за действие е отдавна изтекло. ЕС, от своя страна, е още по-неспособен – „стадо“, в което всеки трябва да се изкаже, а консенсусът остава недостижим. Франция се опитва да реагира, но закъснява, Унгария и Словакия блокират процесите, а останалите членки просто „спират“ с нерешителност.

Украйна: Кой ще даде гаранции?

Украинският президент Зеленски настоява за мир, но само при наличие на гаранции за сигурност. Въпросът е – кой ще ги предостави? Старата идея за приемане на Украйна в НАТО и ЕС вече не е актуална – тези институции не искат да поемат риска. Вместо да предложат реална подкрепа, Европа и НАТО изглеждат готови да оставят Украйна на произвола на съдбата. Защо? Защото е по-лесно да я „приключат“, отколкото да я интегрират в отслабващите си структури.

Различните лица на Европа

Европа не е единна – тя е сбор от различни интереси и страхове. Страните от Балтия – Латвия, Литва и Естония – разбират заплахата от Русия и са готови да действат, защото знаят, че са следващите на опашката. Полша също е решена да се съпротивлява, макар публично да отрича, че ще изпрати войски. Франция, от друга страна, вижда войната като далечен проблем – малцина французи са готови да се жертват за Украйна. Великобритания, след Brexit, се радва на изолацията си, но дори тя не е в позиция да играе водеща роля. Италия пък, макар да има решителен премиер, е страна в икономически и социален упадък – „паметник на човешката култура“, но не и военна сила.

Нови съюзи: Последната надежда?

Единственото решение за Европа изглежда е създаването на нови съюзи – коалиции между страни като Полша, Балтийските държави, Украйна, Швеция, Дания, Норвегия и може би Франция и Великобритания. Тези съюзи биха могли да предложат реална подкрепа на Украйна, но за целта е нужна радикална промяна – нещо, което европейските лидери не са готови да направят. Обявяването на всеобща мобилизация, увеличаването на военните бюджети до 20-30% от БВП и превръщането на европейските градове във военни зони са непосилни решения за политици, които мислят единствено за следващите избори.

Икономическа зависимост и морална апатия

Европа продължава да търгува с Русия, въпреки санкциите. За три години руската банкова система не е изключена напълно от SWIFT – Германия се нуждае от газ, а други страни от нефт и въглища. Това разкрива дълбоката икономическа зависимост и липсата на политическа воля. Докато украинците воюват, европейците пият бира пред телевизора, съчувстват отдалеч и четат сутрешните новини, без да предприемат нищо.

Крахът на Европа

Европа е на ръба на геополитически крах. Нейната слабост, нерешителност и липса на единство я правят лесна мишена. Докато Русия и САЩ прекрояват света, европейските лидери организират конференции и изпращат телеграми на съчувствие. Войната в Украйна е огледало, което показва истинското лице на Европа – разделена, немощна и неспособна да защити нито себе си, нито съседите си. Ако не се събуди скоро, Европа рискува да стане просто пешка в играта на по-силните играчи.

Powered by atecplugins.com