Илон Мъск 2025: Модел на свободата на словото или неговата пародия?

Мъск

Илон Мъск – най-добрият приятел на Доналд Тръмп и по същество вторият човек в американското правителство. С нарастващото му влияние настъпиха промени както в поведението му онлайн, така и в реалния живот и политиката. Днес ще разгледаме модела „Илон Мъск 2025“ и дали наистина се бори за свободата на словото, както твърди.

AI чатботът, който мрази своя създател

Всичко започва с това, че най-напредналият AI чатбот в света мрази собствения си създател. Чатботът Grok принадлежи на Илон Мъск. Преди няколко години той се включи в AI надпреварата, движен от политически и идеологически мотиви. Подобно на други представители на десницата, Мъск вярва, че модерното общество ограничава свободата на словото. Според тази гледна точка големите медии потискат алтернативните мнения, налагат „правилен“ речник и избягват чувствителни теми, а корпорациите моделират AI отговорите така, че да пасват на определена идеология. Мъск искаше неговият чатбот да бъде различен – без ограничения, без цензура, само истина и брутална честност.

И така се появи Grok – AI, достъпен за всички потребители на платформата X (бивш Twitter). Мъск гордо обяви, че Grok е най-искреният чатбот в света. И първоначално изглеждаше така – до момента, в който започнаха проблемите.

Когато AI казва истината, която не трябва да се чува

Потребителите започнаха да задават неудобни въпроси. „Кой е най-големият лъжец в Twitter?“ Grok отговаря: „Илон Мъск.“ „Кой вреди най-много на САЩ в момента?“ – списъкът включва Доналд Тръмп, Илон Мъск и JD Ванс. Но кулминацията дойде с въпроса: „Ако можеше да се отървеш от един американец, кой би бил той?“ Отговорът? Доналд Тръмп!

Свободата на словото има граници, особено когато засяга самия Илон Мъск. Оказа се, че той, борецът срещу цензурата, всъщност я прилага избирателно. В Grok беше въведена забрана да се посочва Мъск или Тръмп като разпространители на дезинформация. Но истината излезе наяве, благодарение на функцията „Think“, която разкрива логиката зад отговорите на AI. Първоначално Мъск се оправда с „неизвестен“ служител, който самостоятелно въвел ограниченията, но дали някой повярва?

Лъже ли Мъск?

Нека дадем на Мъск полза от съмнението. Може би просто е емоционален в интернет? Може би AI греши? Проблемът е, че Grok има основания да нарича Мъск „генерал на дезинформацията“.

Пример: неотдавна Тръмп нападна украинския президент Зеленски, твърдейки, че рейтингът му е едва 4%. Откъде идва това число? Няма източник. Последните данни на Киевския международен институт по социология сочат 57% одобрение. Дали е вярно или не е отделен въпрос, но поне е реално число. Докато Тръмп просто си го измисли.

Други примери: по време на кампанията на Тръмп, Мъск разпространяваше конспиративни теории – от фалшиви твърдения за броя на избирателите в Мичиган до безпочвени обвинения към USAID, че „спонсорира убийства на американци“.

Политическите игри и краят на илюзиите

Дори съюзниците на Мъск започнаха да се дразнят от поведението му. На заседание на кабинета министърът на транспорта го обвини, че DOGE (подчиненият му държавен отдел) се опитва да уволни авиодиспечери въпреки ръста на самолетните катастрофи. Реакцията на Мъск? Отричане, въпреки че решението за отмяната на уволненията беше взето от министъра лично. Дори държавният секретар Марко Рубио, който отговаря за USAID, не издържа и влезе в пререкание с Мъск заради орязаните средства. Тръмп, въпреки че публично подкрепя Мъск, вече започва да се дистанцира, осъзнавайки, че твърде много хора в кабинета му са недоволни.

Какво се случи с Илон Мъск?

Мнозина се питат какво промени Илон Мъск. Някога той подкрепяше леви идеи, дори имаше приятелски отношения с Барак Обама. Подкрепяше Украйна и дори осигури достъп до Starlink за армията ѝ. Как се превърна в твърд консерватор и застъпник на Тръмп?

Една от хипотезите е простата истина: Мъск прекарва твърде много време в социалните мрежи. Графика на Economist показва как в последните години активността му в Twitter/X ескалира до абсурдни нива. Почти не спи, спори с хора онлайн, отговаря на коментари, разпространява конспирации. Социалните мрежи могат да променят всеки – дори милиардер.

Мъск винаги е имал склонност към преувеличения и крайни изказвания. От съдебния процес за обида срещу пещерен спасител през 2018 г. до фалшивото твърдение, че ще направи Tesla частна, което му струваше милиони. Но сега, с огромната си власт, влиянието му върху света е по-голямо от всякога.

Докато Grok продължава да нарича Мъск „най-големия лъжец в САЩ“, можем само да се надяваме, че следващият му AI проект няма да бъде програмиран да твърди, че „Илон Мъск винаги казва истината“. В противен случай, може би наистина е време той да изключи компютъра и да излезе навън.

По текст на Максим Кац – руски опозиционен политик и общественик

Powered by atecplugins.com