Мистериозният пожар в Москва: Случайност или саботаж?

Институт Лебедев

Преди няколко дни в Москва изгоря напълно един от най-важните институти, специализиран в разработката на системи за откриване и насочване на противовъздушната отбрана – Института по точна и изчислителна техника „С. А. Лебедев“. Сградата, с площ от половин квадратен километър, изгоря напълно, въпреки мащабната операция по потушаване на огъня, която включваше дори пожарна авиация. Всичко вътре бе изпепелено, покривът се срути, а след него и стените.

Този инцидент предизвика вълна от реакции в руското интернет пространство. Въпреки че официалната версия все още не е категорично обявена, коментарите на руските потребители ясно показват, че почти никой не вярва в случайността на събитието. Според тях, за да се случи подобна катастрофа, тя трябва да е резултат от нещо много повече от просто „нещастен случай“.

Две основни теории

Обсъжданите версии се свеждат до две основни хипотези, и двете толкова опасни за авторите им, че те ги изразяват само с намеци и предпазливи изказвания.

1. Саботаж Първата теория гласи, че пожарът е резултат от целенасочена диверсия. Ако това е вярно, възниква сериозният въпрос как е възможно някой да проникне в строго охраняван обект и да организира пожар с такава мащабна разрушителна сила, че дори противопожарните системи и авиацията не са успели да го овладеят. Това би било сериозен провал за руските служби за сигурност, особено за ФСБ, където наскоро бе арестуван високопоставен генерал. Ако се окаже, че саботажът е дело на чуждестранни разузнавателни служби, това би било не само удар по института, но и по целия защитен механизъм на Русия.

2. Въздушен удар Другата версия, която набира популярност, е, че местните жители са чули „свистящ звук“ и „глух тътен“ преди пожара, което предполага възможен външен удар. Според експерти, такова унищожение и скорост на разпространение на огъня са практически невъзможни без външно въздействие. Въпросът, който тревожи много руснаци, е как подобна атака е преминала през всички рубежи на противовъздушната отбрана без дори да бъде забелязана.

Ако допуснем, че е имало въздушен удар, възможностите са две:

  • Или някакъв самолет е успял да навлезе в руска територия, да извърши атаката и да се върне незабелязано.
  • Или Украйна е разработила ново дългобойно оръжие, което може да достигне Москва без да бъде засечено.

И двата варианта са плашещи за москвичите. Ако руски радари не могат да засекат самолети в собственото си въздушно пространство, това означава, че НАТО може да оперира в Русия безнаказано. Ако Украйна вече разполага със собствени дългобойни оръжия, това поставя под въпрос цялата руска система за сигурност.

Политически последици

Пожарът в института не е просто инцидент – той се превърна в политически въпрос. Ако бъде официално призната възможността за саботаж, това би довело до още арести сред висшите военни и разузнавателни кръгове. Ако пък се потвърди версията за външен удар, ще трябва да се преразгледа изцяло функционирането на централните руски власти и техните защитни системи.

За момента руските официални източници избягват конкретни заключения, но обществените коментари в страната показват едно – страхът, че Русия не е толкова защитена, колкото се представя, започва да се разпространява.

Едно е сигурно – този пожар далеч не беше просто поредният случай на „техническа неизправност“.