Здравейте, уважаеми читатели! Днес е 7 април 2025 година и ще обсъдим една изненадваща икономическа буря, която разтърсва света, и по-специално Русия. В центъра на тази буря стои американският президент Доналд Тръмп, който, може би неволно, се превърна в катализатор на огромни проблеми за руската икономика и лично за Владимир Путин. Нека разгледаме как действията на Тръмп доведоха до драматичен спад в цените на петрола и как това засяга не само Русия, но и глобалните пазари.
Падането на цените на петрола: Удар по сърцето на Русия
Според последните данни от агенция „Блумбърг“, цената на руския петрол от сорта Urals е паднала до под 53 долара за барел – ниво, което е истинска катастрофа за руската икономика. За да разберем мащаба на проблема, трябва да знаем, че руският бюджет за 2025 година е изготвен на базата на цена от около 70 долара за барел. Това означава, че при по-ниска цена или по-малко продадени количества петрол, в бюджета ще се появи дефицит. А дефицитът води до две основни последствия: или ще се печатат повече рубли, което ще ускори инфлацията, или ще се вземат заеми под високи лихви, което ще задълбочи финансовите проблеми.
Петролът е гръбнакът на руската икономика. Той не само пълни хазната, но и осигурява валутните резерви, необходими за внос на стоки. В Русия почти всичко качествено е вносно, така че спадът в цените на петрола означава по-малко валута, по-високи цени и нарастваща инфлация. Това е порочен кръг, който може да доведе до сериозни социални и икономически сътресения.
Още по-лошо, през март руското финансово министерство призна, че очаква средна цена от около 60 долара за барел през тази година – вече далеч от заложените 70 долара. Но сега дори тези 60 долара изглеждат като несбъдната мечта. Само за последните дни цената на руския петрол падна с още 2%, а тенденцията остава низходяща.
ОПЕК+ увеличава добива
Докато Русия се бори с ниските цени, ОПЕК+ взе решение, което допълнително усложнява ситуацията. На фона на забавянето на световната икономика, картелът обяви, че се отказва от политиката си на ограничаване на добива, за да поддържа високи цени. Вместо това държавите от ОПЕК+ ще увеличат производството си, което ще залее пазара с евтин и висококачествен петрол, предимно от арабските страни. За разлика от Русия, която добива петрол от почти изчерпани находища с високи разходи, страни като Саудитска Арабия могат лесно да увеличат обемите си и да компенсират по-ниските цени с по-големи продажби.
Това поставя Русия в невъзможна позиция. Санкциите вече правят руския петрол труден за закупуване, а сега той ще бъде изместен от по-евтина и качествена алтернатива. Резултатът? По-малко продажби, по-малко приходи и още по-голям натиск върху руската икономика.
Руският фондов пазар в паника
Реакцията на руския фондов пазар не закъсня. Само за една седмица той загуби четвърт от стойността си – истински крах, който отразява ужаса и несигурността сред инвеститорите. Брокерите в Русия може и да са свикнали с подобни сътресения, но този път ситуацията е различна. Стана ясно, че при тези условия руската икономика не само няма да расте, но вероятно ще се свие – и то бързо. По-малко пари в бюджета означават по-малко средства за всичко: от социални програми до военни разходи.
Това вече се отразява на военните усилия на Русия. Финансовите стимули за наемници, които досега бяха основен инструмент за набиране на войници, започват да намаляват. В някои региони, като Саратовска област, изплащанията вече се свиват. Без допълнителни средства ще бъде все по-трудно да се привличат нови хора в армията, особено след като мнозина от желаещите вече са или на фронта, или, за съжаление, вече не са между живите.
За да компенсира недостига на доброволци, Путин подписа указ за рекордна мобилизация – 160 000 души, спрямо обичайните 130 000. В Русия започнаха масов лов на потенциални наборници – в метрото, в клубове, университети и дори на улицата. Това показва отчаянието на властите, които се опитват да запълнят редиците на армията на всяка цена.
Тръмп: „Рижият лебед“ на Путин
И така, как Доналд Тръмп се оказа в центъра на тези събития? Въпреки очакванията в Русия, че той ще бъде благосклонен към Москва, действията му доведоха до обратния ефект. Тръмп, често действащ импулсивно и без ясен план, започна да решава вътрешнополитическите си проблеми, без да обръща особено внимание на международните последици. Неговите търговски войни, включително въвеждането на нови мита срещу множество страни, предизвикаха хаос на световните борси. Това доведе до спад в цените на петрола, който удари Русия право в сърцето.
Интересното е, че Тръмп не е целял директно Русия. Той дори не въведе мита срещу нея или Беларус, вероятно за да не усложнява отношенията си с Москва. Но, както често се случва с неговите решения, „рикошетът“ от действията му удари там, където най-малко се очакваше. Сега Русия е изправена пред рязко намалели приходи от петрол, свиващ се износ и икономика на ръба на колапса.
Какво означава това за Украйна?
Въпреки личните си резерви към Украйна, Тръмп се оказва в ситуация, в която действията му неволно я подкрепят. Спадът в цените на петрола отслабва Русия и я прави по-уязвима за натиск от Запада. Ако цените на петрола паднат още, до 40 долара за барел например, Русия може да се окаже неспособна да поддържа войната си с Украйна в сегашния й интензитет. Това ще принуди Путин да търси преговори за примирие – нещо, което той категорично отказва да направи в момента.
В САЩ вече се говори за нови мерки срещу Русия. Държавният секретар Марко Рубио, заяви, че Русия има само няколко седмици да реши дали е готова за мир. Ако не, САЩ ще наложат допълнителни санкции, включително 500% мита върху страни, които търгуват с руски петрол. Това би било равносилно на пълна блокада на руския петролен износ – удар, от който руската икономика трудно би оцеляла.
Историята, както често се случва, следва свои собствени закони. Тръмп може да не иска да помага на Украйна, но обстоятелствата го принуждават да го прави. А за Русия предстоят трудни времена – с по-малко пари, по-малко петрол и нарастващ външен натиск,
Тази статия е базирана на текст на Иван Яковина, руски журналист в изгнание и отразява неговите лични анализи, прогнози и виждания за събитията.