От Киев за три дни до Суджа за седем месеца: новият „триумф“ на Путин

Путин

На четвъртата година от войната, започната от Русия срещу Украйна, Владимир Путин реши да направи нещо „героично“ – посети Курска област, за да поздрави руските военни за „освобождението“ на собствената им територия. Да, точно така – територия, която всъщност беше окупирана от украинските сили заради конфликта, започнат от самия него през февруари 2022 г. Но дали това беше истинска визита, или просто поредната постановка на кремълската пропаганда? Нека разнищим детайлите.

Пиксели, нашивки и танк за трима

Путин се появи в строго уставна униформа – нищо модерно, само класически армейски пиксели и нашивки. Според депутата и телевизионен водещ Евгений Попов, това е символ на сила и решителност. „За танго са нужни двама, а за танк – трима“, пише той с гордост, намеквайки за екипаж от Путин, Герасимов и… може би самия него? Идеята звучи почти комично – трима души, които да „освободят“ покрайнините на Суджа, градче в Курска област, което руската армия се бори да си върне цели седем месеца след настъплението на ВСУ през август 2024 г.

Но каква точно е победата тук? Че Путин е посетил зона на бойни действия, която всъщност е в Русия? Че е облякъл униформа? Или че е успял да поздрави войниците за освобождаването на 1000 кв. км руска земя – територия, която изобщо нямаше да бъде застрашена, ако той не беше започнал войната? Логиката изглежда се губи някъде между пикселите и пропагандата.

Не всички обаче са убедени в автентичността на това събитие. Журналистът Максим Мирович, например, твърди в своя Telegram канал, че визитата е „консерва“ – предварително заснет материал, пуснат с пропагандни цели. Сред косвените доказателства той посочва липсата на ясна географска геолокация на кадрите, зелени дървета на фона (докато в Курска област през март 2025 г. температурите са около нулата), работещ вентилатор, както и сериозен асинхрон между звука и движението на устните на Путин. „Изглежда, сякаш са взели стар аудиозапис и са я наложили върху ново видео“, отбелязва той. Според говорителя Дмитрий Песков това е просто „малък технически проблем“, но в ерата на изкуствения интелект и програмите за синхронизация на устни подобни гафове изглеждат подозрително аматьорски.

Къде точно се е случило това? В Курска област ли, или може би в някой резервен команден пункт в Подмосковието? Никой не дава ясен отговор, а кадрите изглеждат като декор от евтина постановка – Путин в камуфлаж, „дежурен по щаба“ и неясен фон. Целта? Да се създаде илюзия за небивал героизъм на върха на четвъртата година от провалената „специална военна операция“.

Каква победа всъщност?

Кремълските медии представят визита като триумф – Путин лично поздравява войниците за освобождението на Суджа, районен център, който ВСУ държаха под контрол седем месеца. Но нека си припомним контекста: през февруари 2022 г. Русия обещаваше да вземе Киев за три дни. Четири години по-късно Путин пътува до собствената си територия, за да отбележи „победа“, която е по-скоро отчаян опит да се прикрие провалът на първоначалните цели. Украинските сили, междувременно, се изтеглиха от Курска област не защото бяха разгромени, а заради тактически съображения, запазвайки боеспособността си.

„Целта на операцията стана освобождаването на руска територия, окупирана заради войната, която самите ние започнахме“, би могло да се обобщи абсурдът на ситуацията. И докато Кремъл празнува, реалността е мрачна – никакъв Киев, никаква капитулация, само бавно и мъчително възвръщане на малки парчета земя, които никога не е трябвало да бъдат губени.

Илюзия за контрол

Докато Путин се опитва да излъчва увереност, в Русия се появяват гласове, които подкопават фасадата. Един военен кореспондент дори намеква, че дори главнокомандващият да поиска да спре армията, това би било „практически невъзможно“. С половин милион души на фронта – опитни, обстреляни и свикнали на високи заплати – как ще бъдат върнати в цивилния живот? Войната се превърна в самоходен механизъм, който храни както военнопромишления комплекс, така и „партията на войната“ – от дребни спекуланти до олигарси с милиардни контракти.

И докато всичко това се случва, светът наблюдава. Планът на Тръмп за прекратяване на огъня и избори в Украйна може да постави Путин в ъгъла – ако Зеленски спечели легитимни избори, какъв ще бъде следващият предлог за отказ от преговори? А ако Русия продължи да упорства, рискува да види още по-силна подкрепа за Украйна от Запада.

Финал без край

Визитата на Путин в Курска област, облечен във военна униформа и заобиколен от неясни декори, е по-скоро символ на безсилие, отколкото на победа. Четвъртата година от войната не донесе триумф, а само нови въпроси – как да се спре това махало, как да се върнат милиони към нормален живот и как да се обясни на народа, че „великата победа“ е просто илюзия? Засега отговорите остават загубени някъде между рассинхронизираните кадри и пропагандните лозунги.

По текст на Сергей Ауслендер – израелски военен журналист.

Powered by atecplugins.com