Израел влиза в топ 10 на световните износители на оръжие: Изненадващи данни от Стокхолмския институт

Израелски оръжия

Стокхолмският институт за изследване на проблемите на мира (SIPRI), едно от най-авторитетните учреждения в областта на сигурността и мира, публикува своите последни данни за световния експорт и импорт на оръжия. Сред най-интересните открития е, че Израел се нарежда сред десетте най-големи износители на оръжие в света, заемайки осмо място с дял от 3% от глобалния пазар. Това е впечатляващ резултат за страна, която едва се забелязва на световната карта, и повдига редица въпроси за динамиката на оръжейната търговия в съвременния свят.

Израелският експорт на оръжие: Растеж на фона на войната в Газа

Едно от най-изненадващите наблюдения в доклада е, че войната в Газа не само не е увеличила импорта на оръжия в Израел, но е допринесла за значителен ръст на неговия експорт. Този парадокс обърква дори експертите от SIPRI. Около 20% от израелския оръжеен експорт се състои от системи за противовъздушна отбрана, като прочутата „Желязна купола“ (Iron Dome), „Прашката на Давид“ (David’s Sling) и „Стрела“ (Arrow). Тези системи демонстрираха изключителна ефективност по време на конфликта, включително първия в света боен случай на прехват на балистична ракета със среден обсег в космоса – постижение, осъществено от системата „Стрела“ срещу ракета, изстреляна от хусите в Йемен.

Този успех се превърна в мощна реклама за израелската отбранителна индустрия. Войната в Газа, както и предишни конфликти, като войната в Украйна, подчертаха значението на напредналите системи за ПВО. В резултат на това интересът към израелските технологии рязко нарасна. Освен системите за противовъздушна отбрана, около 15% от износа на страната включва разузнавателно-ударни безпилотни летателни апарати, които намират особено приложение в страни като Филипините и Индия.

Кои са основните купувачи на израелско оръжие?

Сред най-големите клиенти на израелската оръжейна индустрия са Индия, Филипините и Съединените щати. Индия, втората по големина дестинация след САЩ, закупува значителни количества безпилотници, системи за комуникация и други високотехнологични решения. Филипините, от своя страна, разчитат на израелските дронове за наблюдение на обширния си архипелаг и борба с пиратството и ислямистките групировки. САЩ, макар и най-големият износител на оръжия в света, също имат тясно сътрудничество с Израел – например американските пилоти на изтребители F-35 използват шлемове, произведени от израелската компания Elbit Systems, чиято цена достига стотици хиляди долари за брой.

Европейските страни също проявяват интерес. Финландия, например, сключи договор с Elbit за доставка на модерни комуникационни системи, които интегрират нови цифрови технологии със стари аналогови решения – задача, която само израелската компания успя да реши. Германия пък инвестира сериозно в израелски системи за ПВО, като сделка за около 4 милиарда евро за закупуване на „Прашката на Давид“ значително увеличи израелския експорт.

Световният пазар на оръжия: САЩ доминират, Израел изненадва

Според доклада на SIPRI, топ 10 на износителите на оръжия включва САЩ, Франция, Русия, Китай, Германия, Италия, Великобритания, Израел, Испания и Южна Корея. Съединените щати остават безспорен лидер с 43% от световния пазар, като основните им клиенти са Саудитска Арабия, Близкият изток и Украйна. Израел, макар и с много по-скромен дял, се откроява с високотехнологичните си продукти, които намират ниша там, където масовото производство на боеприпаси или конвенционални оръжия не е достатъчно.

Импортът на оръжия в Израел: САЩ, Германия и Италия

Що се отнася до вноса на оръжия, Израел разчита предимно на три държави: САЩ (66%), Германия (33%) и Италия (1%). През 2024 г. импортът на оръжия в страната достигна 18,8 милиарда долара, като голяма част от тази сума е свързана с покупката на изтребители F-15 и F-35, които ще бъдат доставени след 2026 г. Германия доставя висококачествени дизел-електрически подводници от клас „Делфин“, а Италия осигурява учебни самолети за израелските военновъздушни сили.

Европейските ембарга, налагани от страни като Испания или Великобритания, имат минимален ефект върху Израел, тъй като делът на тези държави в неговия оръжеен импорт е незначителен. Основните партньори – САЩ и Германия – остават надеждни съюзници, което прави подобни ограничения по-скоро символични.

Малка страна с голямо влияние

Израел, макар и малък по територия, се утвърждава като значим играч на световния оръжеен пазар благодарение на своите високотехнологични разработки. Войните в Газа и Украйна само подсилиха търсенето на израелски системи за ПВО и безпилотници, превръщайки страната в пример за това как качеството може да надделее над количеството. Докато САЩ продължават да доминират пазара, Израел доказва, че дори малките държави могат да оставят следа в глобалната сигурност.