Капсулата на SpaceX успешно достави четирима астронавти до Международната космическа станция (МКС) рано в неделя сутринта, според съобщение на НАСА. Приблизително 29 часа след изстрелването, капсулата Crew Dragon се скачи успешно с МКС. В рамките на следващите няколко дни, астронавтите на НАСА Бъч Уилмор и Суни Уилямс, които бяха принудени да останат на станцията след проблеми с капсулата „Старлайнер“ на Boeing, ще могат да се завърнат на Земята.
Мисията Crew-10, която пристигна на МКС, включва четирима членове: астронавтите на НАСА Ан Макклейн и Никол Айерс, японският астронавт Такуя Ониши и руснакът Кирил Песков. В близко бъдеще към Земята ще се отправят трима астронавти на НАСА – Бъч Уилмор, Суни Уилямс, Ник Хейг, както и руснакът Александър Горбунов.
Уилмор и Уилямс е трябвало да прекарат на МКС само осем дни, но поради технически проблеми с експерименталния космически кораб, с който са пристигнали, те бяха принудени да останат там повече от девет месеца.
Астронавтите трябва да започнат обратното си пътуване към Земята два дни след пристигането на новия екипаж. Стив Стич, мениджър на търговската програма за екипажи на НАСА, изрази удовлетворение от тази перспектива:
„Бъч и Суни свършиха отлична работа и се радваме да ги върнем,“ каза той.
Пътуването към Земята трябва да започне след два дни. Възможно е обаче да има малко допълнително забавяне, ако се наложи да се изчака времето на Земята да стане подходящо за безопасното завръщане на капсулата, предупреди Дана Вайгел, мениджър на програмата МКС.
„Времето винаги трябва да ни помага, така че няма да бързаме, ако е неблагоприятно,“ каза тя пред журналисти.
Въздействието на удълженото пребиваване
Астронавтите постоянно заявяват, че са щастливи да бъдат на борда на космическата станция, като Суни Уилямс описва МКС като място, където се чувства щастлива. Въпреки това, д-р Симеон Барбър от британския Открит университет сподели пред Би-Би-Си, че вероятно продълженият престой на станцията не може да мине без последствия.
„Когато ви изпратят в командировка, която трябва да продължи седмица, не очаквате тя да се проточи почти година,“ каза той.
„Това продължително пребиваване в космоса наруши хода на семейния им живот, пропуснали са събития, които са се случили у дома, така че ще настъпи период на адаптация.“
Предистория на проблема
Бъч Уилмор и Суни Уилямс пристигнаха на МКС в началото на юни 2024 г. за изпитване на експерименталния космически кораб „Старлайнер“, построен от аерокосмическата компания Boeing, конкурент на SpaceX.
Мисията беше отложена с няколко години поради технически проблеми при разработката на космическия кораб, като в крайна сметка възникнаха усложнения по време на изстрелването и скачването с МКС. Неизправности се появиха при някои от двигателите на „Старлайнер“, необходими за забавяне на космическия кораб при навлизане в земната атмосфера. Също така се случи изтичане на хелий в двигателната система.
НАСА реши да не поема риск, връщайки Уилмор и Уилямс на „Старлайнер“, и се съгласи да ги върне на капсулата Dragon на SpaceX. НАСА прецени, че най-добре е да направи това по време на планираната ротация на екипажа, дори ако астронавтите трябва да останат на космическата станция още няколко месеца.
Компанията Boeing постоянно твърдеше, че би било безопасно да върне Уилмор и Уилямс на „Старлайнер“, и беше недоволна от решението вместо това да се използва капсулата на главния конкурент.
И президентът на САЩ Доналд Тръмп, и главният изпълнителен директор на SpaceX Илон Мъск заявиха, че астронавтите биха могли да бъдат върнати у дома по-рано. Последно те говориха за това в съвместно интервю за Fox News през февруари.
„Оставиха ги в космоса,“ заяви Тръмп. Когато интервюиращият Шон Ханити добави, че астронавтите е трябвало да прекарат на станцията осем дни, а не почти 300, Тръмп отговори лаконично: „Байдън.“ От своя страна, Илон Мъск заяви: „Оставиха ги там по политически причини.“
Стив Стич от НАСА не се съгласи с тях: „Разгледахме широк спектър от възможности и работихме рамо до рамо със SpaceX, за да определим кое решение ще бъде оптимално. Когато изложихме аргументите си, най-добрият вариант се оказа този, който използваме сега.“