Пет години след като COVID-19 покоси милиони, учените се готвят за следващата въздушна заплаха. Тайното им оръжие? Далечна ултравиолетова светлина (far-UVC) – технология, която убива вируси и бактерии във въздуха, без да вреди на хората, и може да промени играта срещу грип или бъдещи пандемии.
Невидима защита
Физикът от Колумбийския университет Дейвид Бренър обяснява, че far-UVC поврежда гените на микробите, без значение дали са вируси или бактерии. „Тя просто ги унищожава“, казва той. За разлика от обикновената UVC светлина, използвана за дезинфекция на повърхности, но опасна за кожата и очите, far-UVC има по-къса дължина на вълната и не прониква през сълзите или кожата. Първоначално Бренър я насочил срещу сезонния грип, но потенциалът ѝ е много по-голям.
След повече от десетилетие работа, технологията вече е в Club Cafe в Бостън с 17 таванни лампи, в дентална клиника в Колумбия и в рехабилитационен център в болницата Маунт Синай. „Проучихме всичко – няма рискове за безопасността“, уверява проф. Дейвид Путрино от Маунт Синай.
Лаборатория срещу бъдещето
В лабораторията на Бренър стая симулира реални условия – влажност, въздушен поток – за да се измери ефектът върху вирусите. „Развитието е бавно, но стабилно“, казва той. CDC смята far-UVC за обещаваща, но иска повече данни. А заплахата расте – Скот Хенсли от Пенсилванския университет предупреждава за птичия грип, който порази 70 души в САЩ и млечната индустрия. Мутация може да го направи предаваем между хора, а far-UVC, комбинирана с маски и вентилация, би могла да ограничи разпространението му.
Ще спре ли тази светлина следващата пандемия – птичи грип или неизвестен враг? „Искаме да я отслабим още в зародиш“, казва Бренър. Бъдещето е несигурно, но лампите вече светят с надежда.