Първият „Автомобил“ на Човечеството? 22 000-Годишни Следи Разкриват Тайните на Древните

Автомобил

Първият „Автомобил“ на Човечеството? 22 000-Годишни Следи Разкриват Тайните на Древните
Археолози в Националния парк Уайт Сандс, Ню Мексико, направиха сензационно откритие – следи от примитивен транспорт, оставени от хора преди повече от 22 000 години. Тези драскотини в изсъхнала кал, открити до древни отпечатъци, са най-ранното доказателство за това как първите заселници в Северна Америка са местели тежки товари преди изобретяването на колелото. Какво разкриват тези следи за живота на нашите предци?

Следите на миналото
Изследването, ръководено от професор Матю Бенет от университета в Борнмът и публикувано в Quaternary Science Advances, документира серия от успоредни и единични драскотини в почвата. Запазени под седименти, те са дело на травуа – проста конструкция от две дървени пръта, завързани заедно, използвана от местните народи в Северна Америка за пренасяне на стоки. Новото откритие обаче отнася тази технология хиляди години назад във времето – много преди досегашните предположения.

„Знаем, че ранните ни предци са имали нужда от транспорт, докато мигрират по света, но дървените им средства са изгнили,“ казва проф. Бенет. „Тези следи са първият намек как са местели тежки товари без колела.“

Как е изглеждало?
Следите варират по дължина, някои достигат до 50 метра. Учените разграничават два вида: единична линия от два пръта, съединени в единия край, и две успоредни линии от Х-образен травуа. Човешки отпечатъци до тях показват, че хората, а не животни, са теглили товара. Интересно е, че често се виждат и детски стъпки – знак, че децата са вървели до възрастните, подобно на семейства, движещи се заедно днес.

Проф. Бенет прави паралел със съвременността: „Мнозина познават усещането да бутат количка в супермаркет с деца, които се мотаят наоколо. Това е древният еквивалент – но без колела.“

Поглед към живота преди 22 000 години
Откритието не само разкрива технологията на първите американци, но и рисува картина на техния живот. Те са се движили в групи, пренасяйки имуществото си през суровите пейзажи на ледниковия период. Детските следи подсказват, че цели семейства са участвали в този труд, показвайки организираност и сътрудничество.

Нов поглед върху историята
Това откритие ни връща към момент, когато човечеството е разчитало на находчивост, а не на сложни машини. Следите в Уайт Сандс са повече от драскотини в калта – те са първият намек за „превозното средство“ на древните, предшественик на всичко, което познаваме днес. Какво ли още крие земята под краката ни? Може би още тайни чакат да бъдат открити!