„Спасителят на батериите“: Нов сензор спира взривовете на литиево-йонни клетки

Гояща батерия

Учени разработиха революционен сензор, който открива опасни газови течове в литиево-йонните батерии, преди да предизвикат пожари или взривове. От смартфони до електромобили, тези батерии са навсякъде, но рисковете от тях нарастват – над 20 инцидента с електрически превозни средства само миналата година бяха свързани с техните повреди. Може ли тази иновация да направи технологията безопасна и да спаси животи?

Откритие срещу катастрофи
Според проучване в ACS Applied Materials & Interfaces, новият сензор засича следи от етилен карбонат (EC) – ключов компонент на електролита в батериите. Прегряване или повреда може да освободи запалими пари, водещи до огън или експлозия. „Целта ни е ранно откриване, за да предотвратим провали“, казва изследователят Джао. Сензорът, базиран на ковалентни органични рамки (COF), е първият, проектиран чрез компютърни симулации за тази цел.

Как работи чудото?
След анализ на стотици материали учените избраха COF-QA-4 – изключително чувствителен и селективен, той улавя EC при концентрации от едва 1,15 части на милион, игнорирайки други газове. В лабораторни тестове той доказа способността си да предупреждава за течове много преди опасността да ескалира. „Това е пробив – евтин, ефикасен и лесен за интегриране“, отбелязва Джао, виждайки приложение не само в коли, но и в умни домове и индустрия.

Бъдеще без страх
Интеграцията на сензора в системите за управление на батериите може да даде реалновременни сигнали, спирайки бедствията в зародиш. С повсеместното разпространение на литиево-йонните батерии – от телефони до военни технологии – безопасността е спешна. Само през 2024 г. пожарите от тях напомниха за уязвимостта им. Ще сложи ли този сензор край на риска, или е само първа стъпка? Едно е сигурно – технологията току-що стана по-сигурна.