Пазарна паника се задълбочава след ответните мерки на Китай срещу митата на Тръмп

Фондова борса

Азиатските пазари бяха обхванати от панически разпродажби в понеделник, тъй като американският президент Доналд Тръмп отказа да отстъпи относно въведените мита, въпреки че Китай предприе ответни мерки и предупрежденията за глобална рецесия стават все по-силни.

Държави по целия свят бързат да смекчат ефекта от новите американски мита, но Пекин даде знак, че ще се противопостави директно на тези налози, ескалирайки търговската война между двете най-големи икономики в света.

Тръмп затвърди позицията си относно намаляването на дефицитите със своите търговски партньори, заявявайки, че няма да сключва никакви сделки, освен ако този въпрос не бъде решен.

„Понякога трябва да пиеш горчиво лекарство, за да поправиш нещо,“ каза Тръмп в неделя.

Той сподели пред репортери на борда на „Еър Форс Уан“, че световните лидери „умират от желание да сключат сделка“.

Тръмп обяви миналата седмица базово 10-процентно мито върху вноса на стоки в Съединените щати и по-високи ставки за много държави, включително съюзници като Европейския съюз, Япония и Тайван.

Повечето държави до момента се въздържат от ответни действия, но Китай обяви в петък – след затварянето на азиатските пазари – ответни мита от 34 процента върху всички американски стоки, считано от 10 април.

Трилиони долари загуби на фондовите пазари

Трилиони долари бяха заличени от световните акции, а в понеделник азиатските фондови пазари претърпяха още по-тежък удар, тъй като инвеститорите се насочиха към по-безопасни активи.

В Япония индексът Никей спадна с шокиращите 6.5 процента, падайки с почти осем процента в началото на търговията.

В Хонконг Hang Seng се срина с почти 10 процента, а Shanghai Composite с повече от четири процента.

Основният индекс на Тайван – както и този в Хонконг и Шанхай, които бяха затворени в петък – се срина с почти 10 процента, а Сингапур с 8.5 процента.

Фючърсните контракти за основните индекси на Нюйоркската фондова борса бяха в рязък спад в неделя, което предполага още болка за пострадалите акции на Уолстрийт, когато пазарите отворят в понеделник.

Американският петрол падна под 60 долара за барел за първи път от април 2021 г. поради опасения от глобална рецесия.

„Сделки и съюзи“

Бенямин Нетаняху, министър-председател на Израел – който беше ударен с 17-процентни мита, въпреки че е един от най-близките съюзници на Вашингтон – трябваше в понеделник да стане първият лидер, който ще се срещне с Тръмп след обявяването от миналата седмица.

Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър предупреди в авторска статия във вестник, че „светът, който познавахме, си отиде“, казвайки, че статуквото все повече ще зависи от „сделки и съюзи“.

Поетапните крайни срокове на Тръмп оставиха пространство за някои държави да преговарят, въпреки че той настоя, че ще остане твърд, а администрацията му предупреди срещу всякакви ответни мерки.

„Повече от 50 държави са се свързали с президента, за да започнат преговори,“ каза Кевин Хасет, ръководител на Националния икономически съвет на Белия дом, в предаването „This Week“ на ABC в неделя, цитирайки Търговския представител на САЩ.

Виетнам, производствена сила, за която САЩ бяха най-големият експортен пазар през първото тримесечие, вече се е свързал и е поискал отлагане с поне 45 дни на внушителните 46-процентни мита, наложени от Тръмп.

Министърът на финансите Скот Бесент също заяви пред предаването „Meet the Press“ на NBC, че 50 държави са се свързали.

Но относно това дали Тръмп ще преговаря с тях, „Мисля, че това е решение на президента Тръмп,“ каза Бесент.

„В този момент той си е създал максимален лост… Мисля, че ще трябва да видим какво ще предложат държавите и дали е правдоподобно,“ добави той.

Други държави са били „лоши играчи от дълго време и това не е нещо, което можеш да решиш с преговори за дни или седмици,“ твърди той.

Питър Наваро, гуруто на Тръмп по въпросите на митата, се противопостави на нарастващата нервност и настоя пред инвеститорите, че „не можете да загубите пари, освен ако не продадете“, обещавайки „най-големия бум на фондовия пазар, който някога сме виждали“.

Русия не е била мишена на последната вълна от мита, а Хасет посочи преговорите с Москва относно нахлуването й в Украйна като причина за пропускането й от списъка.

В сряда официален представител на Белия дом предположи, че причината за пропускането на Русия е, че търговията е незначителна благодарение на санкциите.

Тръмп и митата

Тръмп отдавна настоява, че държавите по света, които продават продукти на Съединените щати, всъщност мамят американците, и той вижда митата като средство за коригиране на тази несправедливост.

„Някой ден хората ще осъзнаят, че митата, за Съединените американски щати, са много красиво нещо!“ написа Тръмп в социалната мрежа Truth в неделя.

Но много икономисти предупреждават, че митата се прехвърлят на американските потребители и че те могат да видят повишаване на цените у дома.

Powered by atecplugins.com