Фруктозата – сладкият убиец в пастата, кетчупа и салатите – може да е повече от калория. Ново изследване от Университета във Вашингтон разкрива, че високофруктозният царевичен сироп, скрит в почти всяка храна, ускорява растежа на тумори при рак на кожата, гърдата и шийката на матката. И то не директно, а чрез черния дроб, който я превръща в „лакомство“ за раковите клетки. Може ли диетата ни да е троянски кон за болестта?
Фруктоза под прицел
„Отворете шкафа си – почти всичко съдържа фруктоза“, казва проф. Гари Пати, ръководител на изследването. Очакванията били, че туморите директно „пият“ фруктозата като гориво, подобно на глюкозата. Но изненадата дошла бързо: раковите клетки не я усвояват сами, защото им липсва ензимът ketohexokinase-C (KHK-C). Вместо това черният дроб я преобразува в липиди, които подхранват туморите. „Човешкото тяло е сложно – здравите тъкани преобразуват храната в нещо, което раковите клетки обожават“, обяснява Пати.
Черният дроб като съучастник
С помощта на метаболомика учените открили, че при животни с тумори, хранени с високо фруктозен сироп, растежът им се ускорява двойно, а в някои случаи и повече – без промяна в теглото или инсулина. Тайната? Черният дроб превръща фруктозата в липидни видове, като лизофосфатидилхолини (LPCs), които циркулират в кръвта и се „изяждат“ от туморите за изграждане на клетъчни мембрани. „LPCs са уникални – лесно разтворими и идеални за туморен растеж“, отбелязва Пати.
Изненада в чинията
Когато изследователите тествали фруктоза върху изолирани ракови клетки в лаборатория, те почти не реагирали. „Растяха бавно, сякаш няма захар“, казва Роналд Фаул-Грайдър, постдокторант в екипа. Но когато чернодробни клетки били добавени, LPCs се появили и туморите „оживели“. В експерименти с мишки добавянето на фруктозен сироп увеличило LPCs в кръвта седем пъти, а директното вливане на LPCs подхранило туморите още повече.
Диета или лекарство?
„Идеята да се борим с рака чрез диета е интригуваща“, казва Пати. „Ако имате рак, избягването на фруктоза е разумно – но е по-лесно да се каже, отколкото да се направи.“ Изследването предлага и терапевтичен път: вместо да атакуват само раковите клетки, учените искат да блокират превръщането на фруктозата в черния дроб с лекарства. Екипът вече работи с клиницисти от Вашингтонския университет за клинично изпитание. „Това може да подобри живота на пациентите“, надява се Пати.
Скритият враг
Фруктозата е навсякъде – от сладкиши до уж „здравословни“ сосове. Новото откритие хвърля сянка върху този сладък спътник, показвайки, че не само калориите, но и начинът, по който тялото ни я обработва, може да храни рака. Ще променим ли диетата си, или ще чакаме лекарството? Едно е сигурно – следващият път, когато посегнете към кетчупа, може да се замислите два пъти.