Катерина Тихонова: Ролята на президентската дъщеря в руската наука и технологии

Катерина Тихонова

Кой стои зад ръководството на руската наука и иновации?

Катерина Владимировна Тихонова, младшата дъщеря на руския президент Владимир Путин, е ключова фигура в руската научна и технологична сфера. Макар нейната роднинска връзка с президента дълго време да е била държана в тайна, днес тя открито ръководи редица значими проекти и организации, които определят бъдещето на руските технологии.

Пътят от анонимност към публичност

В първите 14 години от управлението на Путин, неговите дъщери рядко се споменаваха публично. През 2013 г. Катерина Тихонова участва на световното първенство по акробатичен рок-н-рол в Швейцария, но името ѝ остава непознато за повечето руснаци. Истинският пробив в нейната публичност идва през януари 2015 г., когато РБК публикува разследване за разширяването на Московския държавен университет, в което се споменава нейното име като директор на Центъра за национален интелектуален резерв (ЦНИР).

Роднинската връзка между Тихонова и Путин е потвърдена в медиите от журналиста Олег Кашин и от ръководителя на Газпромбанк Андрей Акимов. Въпреки публичните разкрития, Путин продължава да отбягва преките въпроси за дъщерите си, позовавайки се на съображения за сигурност.

„Иннопрактика“ – империята на Тихонова

След завършване на магистратура в МГУ през 2012 г., Тихонова е поканена от ректора Виктор Садовничий да оглави Центъра за национален интелектуален резерв. В края на същата година тя създава своя първа нестопанска организация – Фонд „Национално интелектуално развитие“, а през 2013 г. на базата на тези организации възниква компанията „Иннопрактика“.

Според изчисления на Forbes, още през първата година от съществуването си „Иннопрактика“ генерира чист доход от 209 милиона рубли, който до 2018 г. достига рекордните 488 милиона. Организацията управлява колосални финансови средства, като към 2024 г. нейните приходи са се увеличили двукратно спрямо 2023 г., достигайки 1,4 милиарда рубли, а чистата печалба е 540 милиона.

Проекти и влияние

Под ръководството на Тихонова „Иннопрактика“ реализира редица значими проекти:

  1. Технологичната долина на МГУ – мащабен проект за 150 милиарда рубли, стартирал през 2013 г.
  2. Инвестиции в стратегически компании – през ноември 2023 г. фондът придобива 10% от компанията Geoscan, най-големия производител на дронове в Русия. След сделката печалбата на Geoscan се увеличава шесткратно.
  3. Партньорства с големи корпорации – „Иннопрактика“ си сътрудничи с Роснефт, Росатом и други водещи руски компании. В попечителския съвет на фонда влизат Сергей Чемезов (ръководител на „Ростех“), Николай Токарев (президент на „Транснефт“), Игор Сечин (ръководител на „Роснефт“) и Андрей Акимов (заместник-председател на Газпромбанк).

Научната работа на дъщерите на Путин

Двете дъщери на Путин играят важна роля в руската наука, особено в областта на биотехнологиите и генетиката:

  • Мария Воронцова, по-голямата сестра на Тихонова, е ендокринолог, ръководи проекти в областта на генетиката и клетъчното подмладяване. Тя е съсобственик на компанията „Намека“, която изгражда голям частен онкологичен център в Ленинградска област на стойност 30-40 милиарда рубли, и отговаря за държавната програма за развитие на генетиката с бюджет от 127 милиарда рубли.
  • Катерина Тихонова ръководи всичко свързано с генетиката и невротехнологиите. Самата тя заявява, че дневният ред на нейния фонд винаги е в съответствие със стратегията за национална сигурност на Русия.

През 2024 г. двете сестри открито участват като лектори на Петербургския международен икономически форум (ПМЕФ) – Мария по темата за биотехнологиите и биоикономиката, а Катерина по въпросите на технологичния суверенитет.

Личен живот

Личният живот на Катерина Тихонова също привлича внимание. Тя е била омъжена за милиардера Кирил Шамалов, с когото се разделя през 2017 г. След развода си тя започва връзка с Игор Зеленски, известен балетист и бивш ръководител на Баварския балет в Мюнхен. През 2017 г. Тихонова ражда дъщеря от Зеленски, първата внучка на Владимир Путин.

Според журналистически разследвания, Тихонова е пътувала повече от 50 пъти до Мюнхен със специален полет и под охраната на ФСБ, за да вижда Зеленски. След началото на войната договорът на Зеленски с Баварския балет е прекратен, и оттогава двойката и дъщеря им живеят в Москва.

Охрана и привилегии

Като дъщеря на президента, Тихонова се ползва с безпрецедентно ниво на охрана. Според бивш служител на президентската охрана, тя разполага със собствен адютант, редовно почива в президентската резиденция в Сочи, а при пътувания в чужбина я придружава цяла „мини-армия“ от телохранители. В периода 2016-2020 г., докато пътува до Мюнхен, около нея постоянно са се намирали офицери от Службата за сигурност на президента (СБП).

За последните десет години Катерина Тихонова се превърна от анонимна личност в една от ключовите фигури в руската наука и иновации. Нейната компания „Иннопрактика“ управлява милиарди рубли и си сътрудничи с най-големите корпорации в страната. Като дъщеря на президента, тя се ползва с огромно влияние и достъп до върховете на руската власт, което ѝ позволява да реализира мащабни проекти и да насочва развитието на науката в Русия.