Тайванската компания TSMC, най-големият производител на чипове по договор в света, изненада пазарите с впечатляващ ръст на приходите от 41,6% за първото тримесечие на годината. Акциите на компанията скочиха с близо 10% след обявяването на резултатите, а оптимизмът се подхранва и от временното спиране на търговските мита от страна на президента Доналд Тръмп. Как TSMC се справя в бурните води на глобалната икономика и какво означава нейният успех за технологиите и политиката?
За първите три месеца на годината TSMC отчете приходи от 839,25 милиарда тайвански долара (около 23,1 милиарда евро), което е значителен скок спрямо същия период през 2024 г. Този ръст затвърждава позицията на компанията като лидер в производството на полупроводници, които захранват устройства като iPhone на Apple и хардуера за изкуствен интелект на Nvidia. Пълните финансови резултати за тримесечието ще бъдат публикувани следващата седмица, но пазарът вече реагира с ентусиазъм.
Ръстът на TSMC идва на фона на сложна търговска динамика. След като Тръмп обяви 90-дневна пауза на „реципрочните“ мита за страни като Тайван, азиатските пазари отбелязаха значителни печалби. За кратко Тайван беше засегнат от 32% мито, преди Белият дом да намали базовото мито до 10% за повечето държави, докато преговаря за нови тарифи с около 75 нации. Чиповете засега са освободени от тези мерки, но Тръмп отправи предупреждение към TSMC: ако компанията не увеличи инвестициите си в САЩ, може да се сблъска с данъци до 100%.
TSMC вече предприема сериозни стъпки в САЩ. През март компанията обяви инвестиция от 100 милиарда долара за изграждането на три фабрики за чипове, център за изследвания и разработки и две опаковъчни съоръжения в Аризона. Това идва в допълнение към предишен ангажимент за 65 милиарда долара за три други фабрики в същия щат, една от които вече работи. Тези проекти, определяни като най-голямата чуждестранна инвестиция в историята на САЩ, се очаква да създадат „хиляди добре платени работни места“, според Тръмп. Но президентът продължава да настоява за още, твърдейки, че Тайван е „откраднал“ чиповния бизнес на САЩ.
Успехът на TSMC не е само финансов триумф – той е доказателство за ключовата роля на полупроводниците в съвременния свят. От смартфони до изкуствен интелект, чиповете на компанията са в основата на технологичната революция. Но с нарастващото политическо напрежение и търговските игри, TSMC трябва да балансира между икономическите си амбиции и геополитическите реалности. Ще успее ли Тайван да запази короната си в света на чиповете, или САЩ ще наложат своята визия? Едно е сигурно – бъдещето на технологиите минава през TSMC, а светът следи всяка нейна стъпка.