Илон Мъск, най-богатият човек в света, открито се противопостави на тарифната политика на президента Доналд Тръмп, разкривайки нарастващ разрив с Белия дом. Напрежението ескалира в събота, когато Мъск нападна съветника на Тръмп – Питър Наваро в социалната си мрежа X, след като последният защити новите мита. Този сблъсък идва на фона на лични финансови загуби за Мъск – милиарди долари, изпарени от реакцията на пазара към тарифите, които доведоха до най-лошата търговска седмица за американската борса от пет години насам.
„Докторската титла не строи нищо“
Наваро, който има докторска степен по икономика от Харвард, че тарифите ще се изплатят в дългосрочен план, защото целта е да се уеднаквят таксите с тези, които другите страни налагат на САЩ. Мъск не се поколеба да отвърне: „Докторска степен по икономика от Харвард е лошо, а не добро нещо. Води до проблем с его/мозък>>1.“ Когато потребител защити Наваро, Мъск лаконично отбеляза: „Той не е построил нищо.“
Конфликтът идва след обявяването на Тръмп в сряда на „Ден на освобождението“ – въвеждане на 20% мито за Европа и още по-високи тарифи за други търговски партньори, насочени към изолационизъм. Мъск обаче предложи коренно различна визия. На виртуален митинг с италианския вицепремиер Матео Салвини той заяви: „Надявам се САЩ и Европа да създадат тясно партньорство. Идеално би било да преминем към нулеви тарифи, създавайки зона за свободна търговия между Европа и Северна Америка.“
Раздяла с DOGE и Белия дом
Напускането на Мъск на новосъздадения Департамент за правителствена ефективност (DOGE) преди дни подхрани спекулациите, че несъгласието му с тарифите е в основата на решението. В същото време Тръмп също показа признаци на отдръпване, като в необичаен изблик в X нападна свой ключов търговски съветник. Този разкол между двамата най-влиятелни фигури в САЩ поставя под въпрос бъдещето на икономическата политика на администрацията.
Докато Тръмп залага на протекционизъм, Мъск настоява за глобално сътрудничество – позиция, която може да го отдалечи още повече от Белия дом. Финансовите пазари треперят, а светът наблюдава дали този сблъсък на титани ще промени курса на американската икономика. Едно е сигурно – когато Мъск говори, никой не остава равнодушен.