Обзор на ситуацията в Близкият изток

сем. Бибас

На 548-ия ден от войната между Израел и Хамас, боевете продължават на различни фронтове, а новините заливат света с информация от конфликтните зони. Една от ключовите новини е ликвидирането на Хасан Ауат – терорист, ръководил отвличането на семейство Бибас от кибуца Нир Оз в сектора Газа. Тази операция бележи важен момент в борбата срещу свързаните с Хамас групировки, но трагедията около семейство Бибас остава дълбока рана за израелското общество.

Хасан Ауат, лидер на салафитската групировка „Катап Муджахиддин“ (или „Ал-Муджахиддин“), беше пряко отговорен за нападението, при което бяха отвлечени Шири Бибас, нейните двама малки сина – Кфир (9 месеца по време на отвличането) и Ариел, както и съпругът й Ерден Бибас. Ерден беше освободен по време на първата сделка за размяна на заложници през ноември 2023 г., но надеждите за оцеляването на Шири и децата бяха разбити. Въпреки международната кампания за тяхното освобождение, символизирана от рижия цвят – цвят на трагедията и бедата – телата на Шири, Кфир и Ариел бяха върнати от Хамас. Съдебно-медицинската експертиза потвърди, че те са били убити по особено жесток начин. Тази новина предизвика огромен шок в Израел, дори на фона на продължаващите ужаси на войната. Ерден Бибас получи лично съобщение от Ронен Бартоклава от Шабак за ликвидирането на Ауат, но това едва ли може да се нарече утеха за опустошеното семейство.

Хуситите и американската тактика

На друг фронт, американците започват да преосмислят ефективността на операцията си срещу хуситите в Йемен. Напоследък обстрелите на Израел от страна на хуситите намаляват, но това не означава, че заплахата е отминала. Част от ракетите им падат над Саудитска Арабия или се взривяват още при изстрелването, но потенциалът им да тормозят Израел остава значителен. Според оценки, дори с 50 ракети хуситите биха могли да изстрелват по една на всеки три дни, което би означавало 150 дни на терор за милиони израелци, принудени да търсят убежище.

Американската операция срещу хуситите, на която вече са похарчени над един милиард долара според CNN, не дава видими резултати. Вчера Доналд Тръмп публикува видео в социалната си мрежа Truth, показващо американски удар по група хусити, които според йеменски източници били „мирни жители, молили се за Рамадан“. Експерти обаче, включително от канала „Близкоизточна Бука“, геолокализираха мястото и установиха, че наблизо няма населени места – версията за „мирни жители“ изглежда неубедителна. Въпреки точните удари, в САЩ нараства недоволство от липсата на решителен успех. Американските сили сега усилват бомбардировките в провинция Саада в Северозападен Йемен, откъдето се изстрелват ракетите към Израел, но в Пентагона обмислят промяна в стратегията.

Хуситите, от своя страна, променят тактиката си. Те се опитват да се преместят на африканския бряг на Червено море – в района на т.нар. Африкански рог (Еритрея, Судан, Етиопия), за да избегнат ударите в Йемен и да създадат нови бази. Това би могло да застраши Израел в бъдеще, тъй като оттам биха могли да изстрелват ракети и дронове или дори да се опитат да проникнат през Египет към израелската граница. Макар на пръв поглед това да звучи нереалистично, историята с африканските нелегални мигранти, преминавали през Судан и Египет до Израел, показва, че подобен маршрут е възможен. Въпросът е дали Египет ще допусне такова развитие, тъй като за физическо приближаване до Израел хуситите трябва да пресекат Суецкия канал и целия Синайски полуостров.

Напрежение между Израел и Турция

Израел изрази ясно и категорично към Турция, че нейното присъствие в Сирия, особено в югозападните райони близо до израелската граница, е нежелателно. Турция, която се стреми да засили влиянието си в региона, обяви планове за изграждане на военни бази в Сирия. В отговор Израел започна систематично да бомбардира бившите бази на армията на Асад, унищожавайки инфраструктурата, особено авиобазите, за да попречи на турците да ги заемат. Чрез дипломатически канали Израел предупреди Турция, че няма да толерира военни бази в близост до границата си. Това напрежение повдига опасения от потенциално пряко стълкновение между двете страни – сценарий, който вече не изглежда фантастичен, а напълно вероятен. Турция, с нейната значителна военна мощ, е сериозен противник, което кара Израел да обмисля внимателно следващите си стъпки.